BRATISLAVA 12. februára (SITA) -
Komplikovane vyzerajúce zariadenie Lokomat je vybavené dvoma počítačom riadenými ortézami s elektronickým pohonom v kolenných a bedrových kĺboch. Tie sa dajú prispôsobiť výške pacienta, pričom výrazne zlepšujú kvalitu chôdze. "Na Slovensku máme takýto prístroj jedine my. Zatiaľ je to pediatrický Lokomat, limitovaný vekom tri až štyri roky s hornou hranicou obmedzenou dĺžkou stehennej kosti. Budeme sa však snažiť doplniť tento typ o väčšie ortézy pre dospelých ľudí," uviedla pre agentúru SITA po prezentácii zariadenia primárka rehabilitačného centra Stanislava Klobucká.
VIDEO: Už aj deti na Slovensku môžu cvičiť na robotickom pohyblivom páse
VIDEO: Silvia Pňačková
Lokomat za približne 10 miliónov korún prináša zlepšenie motorických funkcií a stereotypu chôdze u pacientov s centrálnou motorickou poruchou po prerušení miechy a iných neurologických ochorení. Funguje pritom na báze "učenia sa opakovaním". Doteraz bol k dispozícii iba manuálne asistovaný tréning na pohyblivom chodníku. "Potrební boli najmenej traja fyzioterapeuti a takýto tréning bol navyše veľmi neefektívny. Nedala sa dosiahnuť ani presná kontrola parametrov stereotypu chôdze. Vzhľadom na to sa teda uvažovalo, ako by sa dal tento tréning zautomatizovať. Vedci prišli na to, že elektronicky riadené ortézy, s možnosťou zopakovania ideálnych parametrov chôdze, sú možnosťou pre pacientov s poruchou stereotypu chôdze," spresnila Klobucká.
Keď malého Riška umiestnili z jeho invalidného vozíka do prístroja, počítačom riadené ovládače na každom bedrovom kĺbe synchronizovali rýchlosť s pohybujúcim sa pásom. Prepojené snímače sily na kĺboch následne zmerali interakciu medzi pacientom a systémom Lokomat. Chlapec sa pritom celý čas usmieval na fotografov.
"Riško sa nevedel pôvodne otočiť ani z ľahu na bruško. Počas necelých troch týždňov však urobil veľký pokrok. Dokázal sa otočiť sám na bruško, zlepšil sa mu spánok a uvoľnilo zvýšené svalové napätie v kĺboch," prezradila Klobucká. Na prvý pohľad hrozivo vyzerajúce zariadenie deťom strach nenaháňa. Naopak, tešia sa z neho.
"Je to vlastne forma hry. Počas tréningu tam majú aj vizualizáciu v podobe smajlíka, ktorý reaguje úsmevom na úspešnú aktivitu ich svalov," dodala Klobucká. Z nového technologického prírastku sa tešil aj zakladateľ nadácie Harmony, operný spevák Peter Dvorský. "Rozprával som sa s Riškovou mamou, ktorá mi povedala, že robí veľké pokroky a začína dokonca aj komunikovať. Predtým skoro ani nerozprával. Takisto sa vôbec nehýbal. Teraz už začína robiť aj prvé pohyby. Je to zaujímavé ako sa život tohto človiečika, ktorý žiaľbohu nemal možnosť pohybovať sa tak ako my, úplne zmenil. Teraz vstáva ráno usmiaty a radosť má z toho tak ako jeho mamička, tak aj my všetci," priznal Dvorský.