Bratislava 19. apríla (TASR) - Povolenie pestovať konope na niekoľkých metroch štvorcových mala minulý rok na Slovensku iba spoločnosť Selekt a.s. Bučany, kde sa táto rastlina vysievala do izolačných pásov pri šľachtení cukrovej repy. Po ukončení šľachtenia však boli tieto osevy zlikvidované. Všetky ostatné prípady pestovania konope, slúžiaceho aj na prípravu marihuany, sú považované za ilegálne.
Hoci sa konope na Slovensku už 12 rokov legálne nepestuje, minulý rok sa zistili pokusy pestovať ho v rôznych lokalitách. Pri 396 kontrolách pozemkov sa nezákonné pestovanie rastliny zistilo na okrajoch pozemkov obcí Somotor, Streda nad Bodrogom, Malý Kamenec, Veľký Kamenec, Malý Horešov, Kráľovský Chlmec, Lovčica, Čakajova, Špačince a Malženice.
Ako sa ďalej uvádza v súhrnnej správe o realizácii úloh Národného programu boja proti drogám za rok 2000, ktorú dnes schválila vláda SR, viaceré stredné odborné učilištia sa snažia zisťovať záujem svojich žiakov o drogy formou anonymných orientačných prieskumov. Na ich základe sa ukázalo, že skúsenosti s marihuanou má napríklad v bratislavskom SOU na Ivanskej ceste takmer 70 percent žiakov, v Košiciach na Južnej triede 30 percent a v Michalovciach 18 percent žiakov. Napriek tomu v hodnotenom období u žiakov zaznamenali iba minimálny výskyt užívania drog.
V Trenčíne sa jeden závislý žiak liečil ambulantne, v Lučenci má jeden žiak po preliečení prerušené štúdium a v Leviciach zaznamenali požitie marihuany u dvoch žiakov. Všetky SOU rešpektujú zákon o ochrane nefajčiarov a vo svojich prevádzkových poriadkoch majú uvedený zákaz fajčenia vo všetkých priestoroch škôl. Zákaz však žiaci často porušujú, keď niektorí z nich fajčia najmä v čase prestávok medzi vyučovacími hodinami.
V minulom roku úrady vykonali sociálnu prevenciu a sociálno-právnu ochranu u 35 000 detí. V 370 prípadoch rozhodli o okamžitom umiestnení dieťaťa do starostlivosti nahradzujúcej starostlivosť rodičov. Z celkového počtu 1224 detí, ktoré v roku 1999 umiestnili do ústavnej alebo ochrannej výchovy, ich 54 umiestnili kvôli závislosti rodičov od návykových látok a 25 detí z dôvodu závislosti od návykových látok. Celkový počet detí v ústavnej a ochrannej výchove bol 7181. Orgány miestnej štátnej správy poskytli pomoc 245 z nich. Takmer 80 deťom vo veku do 15 rokov pomoc poskytli v súvislosti s liečbou drogovej závislosti.
V správe sa takisto konštatuje, že úspešnosť programu metadonovej udržiavacej liečby v Centre pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ulici v Bratislave je 80 percent u pacientov zotrvávajúcich po roku na metadone a 13 percent u pacientov pozitívnych na heroín.