"Je to doposiaľ najväčšie množstvo zadržaného kokaínu na území Slovenska," povedal prvý policajný viceprezident Michal Kopčik na tlačovej konferencii. Pre porovnanie, v rokoch 1998 až 2007 sa na Slovensku našlo iba necelých 14 kilogramov kokaínu. Doteraz najväčšie množstvo - desať kilogramov - bolo zachytené v roku 1998.
VIDEO: Kokaín bol zabalený vo fľašiach z vína
VIDEO: Tomáš Rybár
Z Argentíny cez Hamburg
Zo zadržanej zásielky by sa podľa polície dalo vyrobiť viac ako pol milióna dávok drogy. Na Slovensko sa kokaín dostal z Argentíny cez nemecký prístav Hamburg v dvoch kontajneroch. Colníci drogu objavili pravdepodobne náhodou, keď sa im zdal podozrivý obsah fliaš, v ktorých malo byť podľa predložených dokumentov víno.
"Predpoklad je, že to bolo určené na trh Európskej únie, nie však na slovenský," uviedol šéf Colného kriminálneho úradu Jozef Dudáš. Zdôraznil, že po nedávnom rozšírení schengenského pásma bez hraničných kontrol o Slovensko a ďalšie krajiny sa v Európe zmenili trasy nelegálnej prepravy drog.
Polícia dnes nechcela zverejniť žiadne bližšie údaje o názve prepravných spoločností alebo podozrivých osobách. Podľa Kopčika však vyšetrovatelia zatiaľ nikoho konkrétneho neobvinili. Tí, čo drogu prevážali, mali podľa Dudáša už v minulosti v zahraničí problém s pašovaním tovaru. V prípade rozsudku im hrozia až 20-ročné tresty.
Slovenské úrady pri zadržaní drogy postupovali samostatne. "Toto bolo naša sólo akcia, boli to naše operatívne poznatky slovenských zložiek," tvrdil Dudáš. Zásielku našli slovenské orgány v tovarovom prekladisku a colnom sklade v dunajskostredskom okrese. Kokaín bol podľa Kopčika uložený v 420 vínnych fľašiach. Policajti drogu plánujú spáliť.
Jeden gram kokaínu sa na slovenskom čiernom trhu podľa polície predáva za 3000 korún. Ide tak o drogu pre skôr majetnejšie vrstvy.
Celosvetovo najväčšie zadržané zásielky kokaínu sa pohybujú v tonách. V roku 1989 v Los Angeles napríklad polícia objavila asi 200 ton tejto drogy. V Británii zas dnes tamojšia polícia oznámila rozbitie doposiaľ najväčšieho gangu obchodníkov s kokaínom v krajine, ktorý mal obrat sto miliónov libier (4,4 miliardy Sk) ročne. Pri akcii zatkli viac než 20 ľudí a zadržali tiež 70 kilogramov kokaínu.
O tom, ako sa k nám dostávajú drogy si môžete prečítať v tomto článku .
Rekordérmi sú väčšinou Mexiko alebo Kolumbia
Zadržanie podobného množstva tejto drogy na Slovensku, ale aj v krajinách strednej Európy, je ak nie rekordné, tak značne výnimočné. Obvykle takéto veľké množstvá odhalia príslušníci polície na pobreží západnej Európy, najmä v Španielsku, Portugalsku, Mexiku, na pobreží USA či v Kolumbii alebo v iných štátoch. V týchto prípadoch však už ide nie o stovky, ale tony kokaínu.
Portugalská polícia napríklad začiatkom januára oznámila, že zadržala 10,4 tony kokaínu uloženého v lodnom kontajneri. Podarilo sa jej tak rozbiť medzinárodnú skupinu pašerákov drog.
Nálezu kokaínu na lodi kotviacej v Lisabone na ceste z Venezuely predchádzalo takmer trojročné vyšetrovanie portugalských a španielskych úradov. Kokaín bol rozpustený v zmrznutej kvapaline a tvoril súčasť nákladu chobotníc.
Mexické úrady zase na začiatku novembra zadržali najväčšie množstvo kokaínu v dejinách krajiny, 26 ton, na lodi v prístavnom meste Manzanillo. Mexická vláda sa následne vyjadrila, že ide o najväčšie zadržané množstvo tejto drogy v histórii krajiny.
Americké bezpečnostné zložky 5. októbra minulého roka v severoamerickom meste Tampico zadržali 11 ton kokaínu.
Zaistili aj metamfetamín za 2,5 milióna
Dunajskostredskí policajti zaistili drogy za približne 2,5 milióna korún. Expertíza ukázala, že je to metamfetamín, pričom z jeho množstva by sa dalo vyrobiť až približne 8 400 dávok. Mužovi, ktorého polícia z tejto trestnej činnosti podozrieva, hrozí odňatie slobody na desať až pätnásť rokov, informovala trnavská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Prehliadku rodinného domu vo Veľkom Mederi urobili policajti ešte v piatok večer. Počas nej našli v rôznych plastových a sklených potravinových nádobách podozrivé látky. Okrem toho zaistili plastové striekačky, ihly, váhu a iné predmety používané pri distribúcii drog.
Autor: mv

Beata
Balogová
