Viac ako 20.000 príslušníkom Policajného zboru porastú podľa novely základné funkčné platy, upraví sa však zároveň vyplácanie niektorých príplatkov. Zvýšenie miezd si v tomto roku vyžiada navyše jednu miliardu korún a podľa ministerstva vnútra má byť motiváciou pre pôsobenie v polícii. "Novela (...) napraví nespravodlivosť voči radovým policajtom, ktorých je najväčší počet," uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.
Podľa Litvu novela pomôže stabilizácii v polícii. "Zákon bol zameraný na pomoc najmä v tých nižších platových triedach. (...) Čiastočne odstraňuje subjektivizmus v ocenení práce policajtov," reagoval predseda odborového zväzu polície.
Nové pravidlá odmeňovania sa nemali podľa pôvodného vládneho návrhu vzťahovať na ostatné silové zložky, ako je napríklad železničná polícia, justičná stráž alebo Slovenská informačná služba. Parlament však odsúhlasil pozmeňovací návrh poslanca koaličnej ĽS-HZDS Jána Kovarčíka, aby zmeny od marca 2009 platili aj pre tieto zložky.
Funkčné platy policajtov v jednotlivých platových triedach sa oproti súčasným 6460 až 16.510 korún zvýšia na 16.150 až 26.550 korún. Novela zákona však zároveň zmení štruktúru rôznych príplatkov. Niektoré sa zrušia, zavedú sa však tiež nové alebo sa premietnu do základného platu.
Trinásty a štrnásty plat
Už v základnom plate by mali mať napríklad policajti garantovaný trinásty a štrnásty plat. Podľa ministerstva vnútra v súčasnosti jeho vyplatenie závisí od možností štátneho rozpočtu a má naň nárok len ten policajt, ktorého služobný pomer trval v danom polroku viac ako štyri mesiace. Do funkčného platu by sa mal premietnuť napríklad aj príplatok za službu v noci, počas víkendu a sviatku.
Novela zavedie okrem iného nový príplatok za používanie cudzieho jazyka v službe do 1500 korún mesačne, ako i príplatok členom posádok lietadiel a vrtuľníkov. Znížia sa tiež hodnostné príplatky, o zníženú sumu sa však upravia funkčné platy. Zvýši sa ďalej horná hranica príplatku za riadenie, ako i príplatok za starostlivosť o služobného psa alebo koňa, vedenie motorového vozidla a výkon potápačskej činnosti.
Vojenské súdy sa od marca nebudú zaoberať policajtmi
Vojenské súdy sa od marca už nebudú zaoberať trestnými činmi policajtov, pracovníkov Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby a colníkov. Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu poslanca ĽS-HZDS Jána Kovarčíka k novele zákona o štátnej službe policajtov, ktorú dnes schválil parlament. Poslanec v minulosti vyhlásil, že do budúcnosti sa uvažuje o úplnom zrušení vojenských súdov.Opozícia zmenu ostro kritizovala okrem iného aj preto, že úpravu pôsobnosti súdov poslanci schválili prostredníctvom pozmeňovacieho zákona k novele zákona, ktorý so súdnictvom priamo nesúvisí. Obišli tak rozhodovanie vo vláde i v parlamentných výboroch. "Považujem to za ťažkú manipuláciu legislatívneho procesu," reagoval poslanec KDH Daniel Lipšic.
Takzvané "prílepky" sa objavovali aj počas minulého volebného obdobia. V susednom Česku vlani tamojší ústavný súd takýmto spôsobom prijatú normu zrušil.
Harabin chce vraj vojenské súdy zrušiť úplne
Kovarčík plánoval vyňať policajtov z pôsobnosti vojenských súdov ešte vlani prostredníctvom novely zákona o azyle, teda tiež s vojenskými súdmi nesúvisiaceho zákona. Jeho návrh však vtedy poslanci nepodporili. Poslanec vlani ČTK povedal, že vojenské súdy by sa mohli úplne zrušiť prostredníctvom pripravovanej novely Trestného poriadku. Ich zrušenie vraj podporuje aj minister spravodlivosti nominovaný ĽS-HZDS Štefan Harabin, podľa ktorého sú tieto súdy málo výkonné.
Zaradenie pozmeňovacieho návrhu o súdoch do druhé čítania Kovarčík obhajoval. "Rokovací poriadok mi umožňuje navrhnúť takúto zmenu v druhom čítaní," poznamenal. Poslanca podporil aj minister vnútra Robert Kaliňák. "Je to zákon o policajtoch. Kedy inokedy sa máme baviť o tom, kto ich súdi?" poznamenal v parlamente. Hlavným zámerom schválenej novely zákona o štátnej službe policajtov bola zmena systému ich odmeňovania.
Na Slovensku fungujú tri obvodové vojenské súdy a jeden Vyšší vojenský súd v Trenčíne. Po novom budú posudzovať len delikty prevažne vojakov, po 1. marci budú prípady policajtov už iba dokončovať.
Podľa opozície vojenské súdy pretrhávajú možné lokálne väzby policajtov či vojakov na sudcov civilných súdov. Opoziční poslanci podobne argumentovali aj pri neúspešnej snahe ministra Harabina zrušiť Špeciálny súd, ktorý sa s celoslovenskou pôsobnosťou zaoberá deliktmi korupcie či súdením politikov. Ďalšie fungovanie Špeciálneho súdu je v súčasnosti v rukách ústavných sudcov, na ktorých sa s podnetom na prešetrenie ústavnosti Špeciálneho súdu obrátili vládni poslanci na čele s ĽS-HZDS.