Bratislava 13. februára (TASR) - Do obchodu s kokaínom sa na Slovensku najčastejšie zapájajú albánske skupiny, nakoľko majú po celom svete vybudované kontakty.
Vo väčšine prípadov dovážajú kokaín z krajín južnej Ameriky. Droga je letecky dopravovaná do západnej Európy alebo hlavných miest okolitých krajín, nakoľko SR nemá vybudované dostatočné letecké prepojenie. Osoby tak majú dostatok času na manipuláciu s drogou ešte pred vstupom na naše územie.
V obchodovaní s kokaínom sú celkovo aktívne albánske, dominikánske, talianske, libanonské, srbské, juhoamerické organizácie, ako aj organizácie z iných krajín bývalej Juhoslávie. Existujú indície o multietnickej spolupráci medzi rozličnými na trhu pôsobiacimi kriminálnymi zoskupeniami, pričom fungovanie a druh spolupráce zatiaľ nie je známy, uvádza sa v správe Národného monitorovacieho centra pre drogy, ktoré spadá pod Úrad vlády SR.
V obchode s kokaínom sú v posledných rokoch stále aktívnejší občania západnej Afriky. Nigérijčania ťažia z dobre vybudovaných štruktúr v okolitých krajinách. Absolútna uzavretosť tejto komunity a silná jazyková bariéra (používanie nárečia Edo, Ibu) spôsobujú veľké problémy pri prenikaní do týchto skupín nielen v rámci SR, ale všetkých krajín Európskej únie.
Na internetových stránkach eStránky.cz sa uvádza, že v rokoch 1197-1533, keď bolo klaňanie sa slnku oficiálnou štátnou ideológiou, uctievali napríklad Inkovia listy z kríka koka. Ak sa listy riadne požuli, vyplavili do krvi 0,1 až 0,9 percent kokaínu. V roku 1533, keď Španieli začali využívať domorodcov ako lacných zlatokopov, stalo sa medzi domorodcami užívanie koky veľmi rozšíreným návykom.
V roku 1855 zložky z kokových listov po prvý raz izoluje nemecký chemik Friedrich Gaedcke. Vzniknutej kryštalickej látke - zmesi kokových alkaloidov - dáva meno erytroxylin. V roku 1859 nemecký študent Albert Niemann izoluje hlavný účinný alkaloid a vymyslí pre neho elegantnejší názov - kokaín. Za novátorský spôsob jeho rafinácie dostáva neskôr doktorát.
Okolo roku 1905 sa v niektorých európskych krajinách kokaín predáva ako liek na sennú nádchu, rakovinu či nymfomániu. K podobnému zneužitiu narkotík v medicíne dochádza o 50 rokov neskôr, kde sa obezita lieči amfetamínmi.
Z kokaínu, ktorý do konca prvej svetovej vojny zakázali takmer všetky štáty sveta, sa stáva kultová droga umelcov. V roku 1999 pozíciu najväčšieho výrobcu kokaínu obsadzuje Kolumbia. Počas jediného roka sa jej totiž podarilo zvýšiť výnosy koky o 28 percent. V roku 2002 sa kokaín stáva hlavným vývozným artiklom Jamajky. V roku 2004 pestovatelia koky v Kolumbii začínajú zbierať prvú úrodu z geneticky modifikovaných kríkov. Vďaka tomu dosahujú výnosy o 800 percent vyššie než predtým.