Partizánske 13. februára (TASR) Najzaujímavejším úkazom februárovej oblohy bude úplné zatmenie Mesiaca. Do tieňa Zeme sa táto jej jediná prirodzená obežnica začne ponárať 21. februára o druhej hodine, 42 minúte po polnoci a koniec zatmenia bude o 6,09 h. Podľa informácie riaditeľa Hvezdárne Partizánske Vladimíra Meštera, priebeh zatmenia Mesiaca bude možné pozorovať z celého územia Slovenska.
Podobné pozorovateľné zatmenie bude až v roku 2011. Hvezdáreň v Partizánskom preto umožní záujemcom pozorovať toto vesmírne divadlo. V pondelok 18. februára (do piatka 22. februára) hvezdáreň otvára Hviezdnu bránu, predovšetkým pre školskú mládež, ktorá bude mať jarné prázdniny. Počas dňa budú v prípade priaznivého počasia môcť pozorovať Slnko alebo sledovať vedecko-populárne filmy o vesmíre, sci-fi filmy, ale aj snímky slnečnej sústavy a niektorých planét v trojdimenzionálnej projekcii.
Večer budú môcť pomocou výkonného hvezdárskeho ďalekohľadu pozorovať hviezdnu oblohu. Najnápadnejšou a najkrajšou skupinou hviezd na večernej februárovej oblohe je súhvezdie Orión. Nachádza sa počas celého februára vo výške 30 až 50 stupňov nad južným obzorom. Súhvezdie pozostáva zo siedmich rovnomerne rozložených jasných hviezd. Vysoko nad Oriónom žiari zasa oranžovočervený Mars, ktorý sa nachádza medzi rohmi súhvezdia Býka. Hoci v opozícii voči Slnku bol vlani na Štedrý deň, ešte stále je možné dostatočne veľkým ďalekohľadom pozorovať na planéte najnápadnejšie útvary, púšte aj polárnu čiapočku, konštatoval Mešter.
Podľa neho vo februári sú najvýhodnejšie podmienky na pozorovanie Saturna, najkrajšej planéty Slnečnej sústavy, aj s jeho typickými prstencami a jeho najväčším mesiacom Titan. Nachádza sa v súhvezdí Leva, neďaleko alfy Leva, hviezdy Regulus. Vo februári je Saturn vzdialený od Zeme 8,2 astronomickej jednotky, teda niečo vyše 1,2 bilióna kilometrov. V skorých ranných hodinách je možné nad juhovýchodným obzorom pozorovať aj najväčšiu planétu Slnečnej sústavy Jupiter a hneď vedľa najmenšiu planétu Merkúr, dodal riaditeľ hvezdárne.