Bratislava 13. februára (TASR) - Celkom 44 pracovných miest pre nevidiacich a slabozrakých ľudí sa obsadilo v rámci projektu Sizar, čo je systém integrovaného zamestnávania a rekvalifikácie nevidiacich a slabozrakých ľudí.
Hlavným cieľom Sizaru je rozšírenie možností zamestnávania a vlastného podnikania nevidiacich a slabozrakých ľudí a jeho lídrom je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Projekt prebieha od roku 2005 a končí 7. marca 2008.
Do Sizaru sa zaradilo 119 klientov so zrakovým postihnutím, z ktorých do 31. decembra 2007 sa zamestnalo 32 ľudí. Celkovo sa však v rámci projektu obsadilo 44 pracovných miest. "S dvadsiatimi ľuďmi sa momentálne pracuje na udržaní zamestnania," vysvetlila vedúca oddelenia sociálneho poradenstva a prevencie ÚNSS Katarína Labašová. Znamená to, že sa musia naučiť zručnosti, ktoré im pomôžu udržať si pracovné miesto.
"Možnože sa to bude niekomu zdať, že je to málo ľudí, ale treba si uvedomiť, že naši klienti sú na pracovnom trhu znevýhodnení a na to, aby sa zamestnali, treba ich pevnú vôľu a taktiež našu prácu s nimi, napríklad aj v zdokonaľovaní ich počítačových, klávesnicových, či sociálno-komunikačných zručností," skonštatovala Labašová.
Medzi najobsadzovanejšie profesie týmito ľuďmi patrí masér, telefonista, upratovačka či učiteľ. "Boli by sme radi, keby boli týmto ľuďom otvorené aj iné povolania," uviedla Labašová. Medzi najväčšie bariéry v hľadaní práce nevidiacich a slabozrakých ľudí je podľa jej slov neinformovanosť ľudí, verejnosti a zamestnávateľov. "Treba si však uvedomiť, že existujú podporné nástroje, ktoré umožňujú týmto ľuďom pracovať aj s počítačom," skonštatovala Labašová.
Projekt sa zameriaval nielen na potenciálnych zamestnancov, teda ľudí so zdravotným postihnutím, ktorých treba maximálne pripraviť na trh práce, ale aj na zamestnávateľov. "Cieľom projektu bola senzibilizácia zamestnávateľov, robili sme informačnú kampaň, čo všetko dokážu títo ľudia robiť a aké podporné nástroje existujú k tomu, aby boli zamestnaní," vysvetlila Labašová.
sop vs