Bratislava 19. apríla (TASR) - Spôsob, akým sa na Slovensku rozhoduje o predvstupovej pomoci, ktorú Európska únia poskytuje kandidátskym krajinám, vytvára živnú pôdu pre netransparentnosť a korupciu. Bolo otázkou času, kedy sa indície v tomto smere stanú predmetom oficiálneho vyšetrovania. Niektoré občianske organizácie opakovane upozorňovali predstaviteľov vlády SR i Brusel na netransparentný proces prípravy využívania predvstupovej pomoci EÚ. Ukázalo, že vláda vo veci podozrení nekonala.
Ako sa uvádza v stanovisku organizácie Priatelia Zeme - Slovensko, ktoré poskytla TASR, prebudila vládu ju až zásielka závažných materiálov od manželky bývalého riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Rolanda Tótha, ktorý údajne neodôvodnene použil až 60 percent z približne 3 miliárd Sk, ktoré Slovensku poskytla Európska komisia vo forme predvstupovej pomoci.
Podľa koordinátora Ekonomického programu Priateľov Zeme Juraja Zamkovského by EÚ mala razantne zareagovať na vzniknutú situáciu. Podľa neho musí byť akékoľvek podozrenie zo zneužívania finančnej pomoci EÚ dôsledne vyšetrené a musia byť prijaté prísne opatrenia na prevenciu pred podobnými prípadmi v budúcnosti.
Tóth je podozrivý z toho, že manipuloval tendre na výber firiem, ktoré mali realizovať schválené projekty. Podľa informácií z médií mal od víťazov tendrov inkasovať nemalé finančné prostriedky. Prípady úplatkárstva sa vyskytovali aj v procesoch prípravy projektov, v ktorých Tóth údajne vyžadoval nelegálne platby od domácich i zahraničných expertov, ktorí poskytovali technické služby.
Ďalším spôsobom, ktorým mal Tóth profitovať zo svojej funkcie, bolo uzatváranie kontraktov na zabezpečenie technickej asistencie, napríklad prekladateľských služieb pre projekty financované z fondov EÚ s firmami jeho priateľov, v ktorých bol tichým spoločníkom alebo čiastočným vlastníkom.
*ad som