17. decembra 1997 - Polícia vyhlásila celoštátne pátranie po 31-ročnom Mikulášovi Č., 29-ročnom Milošovi K. a 29-ročnom Jánovi K., ktorí boli podozriví zo závažnej trestnej činnosti. Štvrtého podozrivého, 33-ročného Miloša P., zadržali pri osobitnej policajnej akcii.
19. decembra 1997 - Na Krajské riaditeľstvo PZ v Banskej Bystrici prišiel advokát Mikuláša Č. a Jána K. Ján Gereg. Oznámil, že jeho klienti chcú vypovedať vo veci, pre ktorú po nich polícia vyhlásila pátranie. Následne sa prihlásili na polícii.
20. decembra 1997 - Sudca OS v Trenčíne vzal Mikuláša Č., Jána K., Vasila I., jeho brata Jaromíra a Pavla K. do väzby.
9. marca 1998 - Mikuláš Č. bol obvinený zo štyroch trestných činov. V troch prípadoch išlo o vydieranie, v jednom o daňový trestný čin.
22. októbra 1998 - Vyšetrovateľ Mikuláša Č. obvinil z trestného činu brania rukojemníka a trestného činu vraždy poľského občana Grzegorza Szymaneka.
9. júna 1999 - Prokurátorka podala na KS v Banskej Bystrici obžalobu na Mikuláša Č. a ďalších ôsmich spoluobvinených pre deväť trestných činov, z ktorých najzávažnejšie boli trestné činy vraždy, brania rukojemníka a vydierania spáchaného formou organizovanej skupiny.
1. decembra 1999 - Počas pojednávania pred senátom Krajského súdu v Banskej Bystrici vypovedal poľský súkromný detektív Krzysztof Rutkowski. Ten na Slovensku i v Poľsku na žiadosť manželky Alexandry vyšetroval zmiznutie jej manžela, 30-ročného Interpolom hľadaného Grzegorza Szymaneka, z vraždy ktorého bol obžalovaný Mikuláš Č.
3. decembra 1999 - Chránený svedok Alexander H. potvrdil, že vraj videl, ako Mikuláš Č. zastrelil na jeseň v roku 1997 poľského občana Grzegorza Szymaneka pri horehronskej obci Polomka. Mikuláš Č. odmietol jeho tvrdenia.
28. januára 2000 - Senát KS v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Č. za vinného z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov vydierania a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Oslobodil ho spod obžaloby v troch bodoch - vydierania, dvojnásobného krátenia dane a porušovania colných predpisov o obehu tovaru. Mikuláš Č. sa proti verdiktu odvolal. Za vinných súd uznal aj Andreja A. (8 rokov nepodmienečne), bratov Vasila (10 rokov nepodmienečne) a Jaromíra I. (dva roky nepodmienečne), Jozefa Š. (tri roky nepodmienečne).
6. apríla 2000 - Zastrelili jedného zo spoluobžalovaných Jaromíra I.
27. júna 2000 - Mariána Karcela, svedka v procese s Mikulášom Č., smrteľne zranili pred jeho domom v Banskej Bystrici, časť Kyncelová štyria zamaskovaní neznámi páchatelia. Karcel, ktorého mali Černákovci vydieraním prinútiť predať penzión Majo v Bystrej, podľahol zraneniam po prevoze do nemocnice.
19. januára 2001 - Viceprezident Policajného zboru Imrich Angyal potvrdil, že sa údajne pripravoval útek Mikuláša Č. z leopoldovskej väznice. Táto skutočnosť bola dôvodom, že Mikuláša Č. koncom decembra 2000 previezla polícia za prísnych bezpečnostných opatrení do Ústavu na výkon väzby v Bratislave.
30. januára 2001 - Začalo sa verejné zasadnutie senátu NS SR, ktorý mal rozhodnúť o odvolaniach v trestnej veci obžalovaného Mikuláša Č. a spol.
5. februára 2001 - Vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil Alexandra H., zvaného Šani, svedka v kauze Mikuláša Č. a spol. pre trestný čin krivej výpovede a nepravdivého znaleckého posudku. Menovaný vypovedal najmenej dvakrát pred vyšetrovateľom a neskôr aj pred senátom KS v Banskej Bystrici vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka, že Poliaka zavraždil Mikuláš Č. Na odvolacom konaní na Najvyššom súde SR v Bratislave uviedol, že Szymaneka nezavraždil Mikuláš Č., ale nebohý Štefan F.
7. februára 2001 - Senát Najvyššieho súdu SR vyhlásil rozsudok v kauze obžalovaného Mikuláša Č. a spol. Najzávažnejšie skutky prvostupňového rozsudku v prípade samotného Mikuláša Č., branie rukojemníka a vraždu Poliaka Szymaneka, senát NS SR nepotvrdil. NS SR zároveň v prípade Mikuláša Č. potvrdil dva skutky vydierania a uložil mu za ne nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní 8,5 roka. Za skutok dvojnásobného vydierania NS SR odsúdil na sedem rokov Miloša K., Jána K. a Vasila I.
5. októbra 2001 - Senát KS v Banskej Bystrici oslobodil Mikuláša Č. spod obžaloby v prípade vraždy a brania rukojemníka. Súd rozhodol aj o oslobodení jeho spolupracovníkov - Jána K. a na slobode stíhaného Andreja A., ktorí čelili obvineniu z trestného činu brania rukojemníka.
23. septembra 2002 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. na slobodu. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
26. novembra 2002 - Dovolací senát NS SR definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Mikuláša Č., Andreja A. a Jána K. v prípade brania rukojemníka a vraždy Poliaka Szymaneka. Súd zamietol sťažnosť pre porušenie zákona podanú generálnym prokurátorom SR.
29. novembra 2002 - KS v Trenčíne zamietol sťažnosť prokurátora proti rozhodnutiu OS v Trenčíne, ktorý súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia.
29. novembra 2002 - Mikuláša Č. KS v Trenčíne podmienečne prepustil z väzenia.
19. marca 2003 - Najvyšší súd SR zrušil novembrové rozhodnutie KS v Trenčíne o podmienečnom prepustení Mikuláša Č. na slobodu. Podľa NS za tento skutok môže nastať podmienečné prepustenie až po uplynutí dvoch tretín trestu, čo predstavuje päť rokov a osem mesiacov.
24. marca 2003 - Pretože sa Mikuláš Č. nezdržiaval na území SR, spracovala polícia podklady potrebné na vydanie medzinárodného zatykača na jeho osobu.
5. apríla 2003 Mikuláša Č. zatkol na území Prahy-východ špeciálny útvar českej polície na boj s organizovaným zločinom.
19. júna 2003 Štátne zastupiteľstvo navrhlo Ministerstvu spravodlivosti ČR vydať Mikuláša Č. na Slovensko.
1. júla 2003 - Mikuláš Č. odmietol tvrdenia, že si mal objednať likvidáciu ministra spravodlivosti SR Daniela Lipšica.
6. augusta 2003 - Údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. previezli z ČR na Slovensko. Nastúpil na výkon trestu do ilavskej väznice.
7. novembra 2003 - V Revúcej bol zavraždený 34-ročný podnikateľ Štefan R., ktorého smrť spájali médiá na základe výpovedí domácich s aktivitami mafie v regióne. Zavraždený svedčil v kauze Mikuláša Č.
4. decembra 2003 - Mikuláš Č. požiadal o podmienečné prepustenie z väzenia.
23. apríla 2004 - Mikuláš Č. naďalej zostal vo väzení v Ilave, pretože senát OS v Trenčíne nerozhodol o jeho žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu.
7. mája 2004 - Senát OS v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Mikuláša Č. z väzenia. Súd mu stanovil skúšobnú lehotu na päť a pol roka. Okresný prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.
22. októbra 2004 - Mikuláš Č. zostal vo väzení. Podľa odvolacieho senátu nepreukázal v dostatočnej miere svoje polepšenie a schopnosť viesť riadny život.
1. februára 2005 - Mikuláš Č. prostredníctvom svojho obhajcu stiahol žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia. Zabránil tak krajskému súdu, aby v jeho prípade definitívne rozhodol. Dôvodom bolo udelenie disciplinárneho trestu vo väznici ešte v roku 2004. Trest piatich dní samotky dostal za to, že mal na cele nepovolené predmety - rádio s elektrickou šnúrou a predlžovačku.
25. januára 2006 - Vyšetrovateľ Úradu pre boj s organizovanou kriminalitou navrhol obžalovať Mikuláša Č. z trestného činu organizovania vraždy. Okrem neho navrhol obžalovať aj ďalšie štyri osoby. Vraždy súvisia s tým, že išlo o boj nad teritóriom východného Slovenska.
17. februára 2006 - Vyšetrovateľ obvinil Mikuláša Č. z vraždy Mariána K., ktorú si mal objednať z väzby prostredníctvom svojho advokáta Daniela M.. Ten ju zorganizoval a vykonávateľom nakoniec aj vyplatil milión korún. S Mikulášom Č. sú v tomto prípade obvinení aj Daniel M. a Jozef M.
21. decembra 2006 - Banskobystrický okresný súd rozhodol, že Mikuláš Č. má byť prepustený z väzby. Prokuratúra proti tomu podala sťažnosť.
29. decembra 2006 - Mestský súd v Prahe vyhovel žiadosti GP SR a súhlasil, aby údajný šéf slovenského podsvetia Mikuláš Č. bol na Slovensku trestne stíhaný aj pre vraždy Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa.
19. január 2007 - Po vrátení spisov Mestský súd v Prahe dal opäť súhlas s rozšírením stíhania Mikuláša Č. pre vraždy podľa žiadosti GP SR. Mikuláš Č. nebol vyrozumený o termíne konania verejného zasadania. Obhajca proti rozhodnutiu podal sťažnosť a vec bola opakovane predložená Vrchnému súdu v Prahe.
26. januára 2007 - Vrchný súd sa stotožnil s uznesením Mestského súdu v Prahe o vydaní súhlasu s rozšírením trestného stíhania Mikuláša Č. aj o trestné činy vraždy Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa.
1. februára 2007 - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici prepustil Mikuláša Č. z vyšetrovacej väzby. Krátko po tom, ako Mikuláš Č. opustil banskobystrický ústav na výkon väzby, ho polícia zadržala. Je obvinený z vrážd Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa.
3. októbra 2007 - Denník Nový čas informoval o tom, že vyšetrovateľ obvinil Mikuláša Černáka už z deviatej vraždy. Obvinenie sa týkalo úmrtia Miroslava Vlčeka z Telgártu. Ten mal byť koruným svedkom v prípade Černákovho mladšieho brata Vladimíra. Miroslav bol svedkom brutálnej bitky, v ktorej Vladimír Černák v Telgárte na smrť dobil muža z Horehronia. Po výpovedi na súde Vlček bez stopy zmizol.
18. januára 2008 - Generálna prokuratúra (GP) oznámila, že chce opäť postaviť pred súd údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č. v prípade vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka.
22. januára 2008 - Údajný boss podsvetia Mikuláš Č. zostáva vo vyšetrovacej väzbe do 1. apríla. Rozhodol o tom na neverejnom zasadnutí v odvolacom konaní senát Krajského súdu (KS) v Prešove.