Nové Zámky 14. februára (TASR) Nový pamätník obetiam holokaustu pribudol od začiatku tohto týždňa v Nových Zámkoch. Obyvatelia mesta ním vzdávajú úctu židovským spoluobčanom, ktorí sa stali obeťou holokaustu.
Pamätník má byť súčasne mementom pre budúce generácie, ktoré si už hrôzy druhej svetovej vojny nepamätajú. Nachádza sa v Parku Ernesta Kleina v bezprostrednej blízkosti zrekonštruovanej synagógy. Na podstavci z prírodného kameňa v tvare rovnostranného trojuholníka je priečne umiestnený naklonený stĺp s pôdorysom rovnostranného trojuholníka, na vrchole je ulomený. Podstavec so stĺpom vytvárajú základný symbol židovstva, Dávidovu hviezdu. Ulomená časť symbolizuje zničenie židovstva v meste. Z ulomenej časti stĺpu vyrastajú nové výhonky z bronzu. Sú symbolom pokračovania života tých, ktorí prežili holokaust. V blízkej budúcnosti by mal byť na pamätník vyrytý v štyroch jazykoch citát zo starého zákona Či nie je ono žriedlo, vytrhnuté z ohňa. Autorom 3,5 metra vysokého diela je Tibor Szilágyi, ktorý ako prvý sochár v bývalom Československu zrealizoval v roku 1991 v Dunajskej Strede pomník obetiam holokaustu.
Deportácie ľudí zo Slovenska sa realizovali v troch etapách od marca 1942 do októbra 1944, pričom v poslednej etape boli deportované slovenské rodiny po Slovenskom národnom povstaní. Sústreďovacie strediská boli v deviatich slovenských mestách. Celkovo bolo deportovaných takmer 66 tisíc osôb. Podľa údajov repatriačných úradov sa z nich po roku 1945 vrátilo 348 osôb. Z Nových Zámkov bolo deportovaných 7 tisíc osôb. Podľa primátora mesta Gejzu Pischingera zomrelo v koncentračných táboroch zhruba 3 tisíc židov z Nových Zámkov. Po vojne sa do mesta vrátilo pár desiatok z pôvodne niekoľkotisícovej židovskej komunity, ktorá patrila k najsilnejším na južnom Slovensku.