Na Slovensku dnes podľa očakávania pribudli dve nové rímskokatolícke diecézy, hranice ostatných šiestich sa upravili. Nové biskupské sídla vznikli po schválení pápežom Benediktom XVI. v Bratislave a Žiline.
Do hlavného mesta sa po rozdelení Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy presunulo aj národné sídlo cirkvi. Jej hlavou s titulom metropolitu sa stal nový bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Oznámil to dnes pápežský legát a kardinál Jozef Tomko.
VIDEO: Pribudli dve diecézy
VIDEO: Eugen Korda
Počet cirkevných správnych celkov sa tak na Slovensku rozrástol zo šiestich na osem. Novozriadenú žilinskú diecézu bude riadiť doposiaľ pomocný biskup z Banskej Bystrice Tomáš Galis.
Nový bratislavský arcibiskup bol dôverníkom ŠtB
V zoznamoch bývalej ŠtB sa vyskytlo aj meno Zvolenského, ktorý bol podľa stránok Ústavu pamäti národa (link na zväzok ÚPN) takzvaným dôverníkom.
Z tejto funkcie sa však nedá usudzovať, či nový arcibiskup vedome spolupracoval s ŠtB. "Budeme veľmi razantne odmietať akúkoľvek možnú spoluprácu nového arcibiskupa so štátnou bezpečnosťou," reagoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.
VIDEO: Zvolenský bol dôverníkom
Štyridsaťdeväťročný Zvolenský v 90. rokoch študoval v rakúskom Innsbrucku a v Ríme. Neskôr sa stal odborným asistentom a prodekanom bratislavskej bohosloveckej fakulty, v roku 2004 ho vysvetili za pomocného biskupa. "Je to človek, ktorý je (...) vzdelaný a rečovo zdatný. Treba, aby v Bratislave bol reprezentačný biskup, ktorý má aj svoju duchovnosť a má aj svoju prirodzenú múdrosť," povedal o novom arcibiskupovi banskobystrický biskup Rudolf Baláž.
Maďarom sa rozdelenie nepáči
Nové rozdelenie diecéz sa nepáči Strane maďarskej koalície (SMK), ktorá na Slovensku zastupuje záujmy asi polmiliónovej maďarskej menšiny. "Z tej správy sme rozčarovaní, šokovaní," povedala dnes novinárom poslankyňa strany Klára Sárközyová.
Zástupcovia SMK už požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Františka Tondru, aby pri výbere nových biskupov prihliadal aj na maďarských veriacich, ktorí chcú mať svojho biskupa. Doposiaľ túto funkciu vykonával biskup Ján Orosch, ktorý je síce pastoráciou poverený, nemá však podľa Sárközyovej reálnu možnosť zasahovať napríklad do menovania farárov.
V reakcii na otázky novinárov kardinál Tomko v súvislosti s požiadavkou týkajúcou sa maďarského biskupa v SR zdôraznil, že biskup sa má starať o všetkých veriacich, vrátane menšín, aby kňazi slúžili veriacim v ich materinskej reči. Takéto riešenie sa aplikuje aj inde vo svete, povedal.
VIDEO: Kardinál Tomko na mape ukazuje ako vyzerajú nové diecézy
VIDEO: Eugen Korda
Do Bratislavskej diecézy boli začlenené okrem hlavného mesta aj Šamorín, Senec, Pezinok, Malacky, Šaštín, Senica a Skalica. Tomko zdôvodnil vznik arcidiecézy tým, že mesto Bratislava narástlo, a to aj počtom veriacich a zároveň sa stalo hlavným mestom Slovenskej republiky.
Tomko pripomenul, že slovenská cirkevná organizácia je stará. Prvá bola zriadená ešte v 9. storočí za biskupa Metoda. Určité zmeny nastali v 18. storočí, potom pokračovali a vyvrcholili zriadením slovenskej provincie v roku 1977.
Sokol zostáva arcibiskupom
Doterajšiemu najvyššiemu predstaviteľovi cirkvi na Slovensku Jánovi Sokolovi zostal aj po zmenách titul sídelného trnavského arcibiskupa s osobným privilégiom nosiť arcibiskupské pálium. Nepotvrdili sa tak špekulácie, že Sokol, ktorý čelil obvineniam zo spolupráce s komunistickou Štátnou bezpečnosťou, po rozdelení arcidiecézy odstúpi.
Napriek zmene hraníc diecéz, z rozhodnutia Benedikta XVI. kňazi zostávajú na svojich miestach, uviedol ďalej kardinál Tomko.
Podľa mons. Rudolfa Baláža sa delenie rímskokatolíckych diecéz pripravovalo od roku 2002 a pri zvažovaní alternatív bol jedným z dôvodov pastoračný rozmer - teda prístupnosť biskupov, otcov, pastierov diecéz, aby nebol "hradným pánom, ktorý sa ukáže len na veľké sviatky," uviedol Baláž, ktorý bol koordinátorom akcie.
S návrhom museli súhlasiť všetci diecézni biskupi. Následne sa ich návrhom zaoberala Kongregácia pre biskupov vo Vatikáne. Žilinská diecéza vznikla odčlenením deviatich dekanátov nitrianskej diecézy. Nitre bolo pričlenených deväť dekanátov od Trnavy. Banskobystrická diecéza sa rozšírila na juh.
V súvislosti so vznikom nových diecéz vznikla otázka menovania prímasa pre Slovensko. Podľa Tomka však prímas nemá žiadnu moc, v kánonickom práve taká funkcia neexistuje a je to iba tradícia v niektorých krajinách.
Biskupské chrámy v Bratislave a Žiline
Návrhy schvaľovala Svätá stolica. Za biskupské chrámy boli vybraté konkatedrála sv. Martina v Bratislave, v Žiline to bude Kostol najsvätejšej trojice.
Tomko informoval, že pápež v rámci ďalších zmien schválil zmeny hraníc diecéz a dvoch cirkevných provincií - Bratislavsko-trnavskej a Košickej. Bratislavskej metropolitnej bude podriadená arcidiecéza Trnavská a diecézy Banskobystrická, Nitrianska a Žilinská.
K rímskokatolíckej cirkvi sa na Slovensku hlási zhruba dve tretiny občanov.
Minulý mesiac sa menili hranice biskupstiev pre gréckokatolíkov. Vatikán odobril vznik gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove a samostatného biskupstva v Bratislave.
VIDEO: Kardinál Tomko sa na tlačovej besede živo zaujímal o výbavu fotografov. Spočiatku nebolo jasné, či jeden z fotoaparátov nazval Canon alebo kanón
VIDEO: Eugen Korda
Autor: zh

Beata
Balogová
