Bratislava 14. februára (TASR) - Začiatkom mesiaca nadobudlo účinnosť 14 vyhlášok Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR o chránených vtáčích územiach (CHVÚ). Celkovo je tak vyhlásená polovica z vládou schváleného zoznamu 38 území. Pretože bol podľa MŽP tento návrh pripravený narýchlo a niektoré podmienky ochrany sa zmenili, je potrebné prehodnotenie hraníc a vedecké zmapovanie vo všetkých CHVÚ. Pre nedodržanie časových termínov ich vyhlasovania vedie Európska komisia voči Slovensku právne konanie (infrigment). Komisia zároveň požaduje aj vyhlásenie ďalších šiestich území, ktoré navrhli vedci.
"Proces vytvárania zoznamu CHVÚ, ku ktorému sme sa zaviazali voči Európskej únii, nebol taký istý, aký bol štandardný proces vyhlasovania týchto území v ostatných krajinách," povedal štátny tajomník rezortu Jaroslav Jaduš. Objasnil, že na Slovensku sa návrh pripravoval iba jeden a pol roka, pričom v iných krajinách až štyri roky. Výsledky prehodnocovania by mali byť známe koncom roku 2009. "Máme opodstatnené obavy, že počas tak krátkej doby pozorovania vtákov mohlo dôjsť k tomu, že niektoré územia neboli zmapované korektne, poprípade že obmedzenia, ktoré sa majú vykonávať, nie sú v súlade s potrebami ochrany tých druhov vtákov, kvôli ktorým boli územia navrhnuté," vysvetlil. Tím vedcov, ktorí bude územia mapovať, zahrnie do pozorovaní aj oblasti, ktoré sa do vládneho návrhu pôvodne nedostali.
Pokračoval, že vyhlasovanie území sprevádzajú aj obavy lesohospodárov a poľnospodárov, ktorí namietajú proti veľkému záberu týchto území z celkovej rozlohy SR (25,2 percenta). V susedných štátoch sa rozloha týchto území pohybuje od osem do 14 percent. "Poukazovanie na disproporcie je opodstatnené," konštatoval. Zdôraznil, že cieľom rezortu nie je vylúčiť aktivity človeka zo žiadneho z území Natura 2000 a CHVÚ.
"Dospeli sme k spolupráci s Európskou komisiou, ktorá smeruje k pozastaveniu infrigmentu," uviedol na margo stavu právneho konania generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody MŽP SR Stanislav Klaučo. Objasnil, že komisia s procesom počká na postupovanie SR pri ďalšom vyhlasovaní. Taktiež bude čakať aj na výsledky vedeckého zmapovania. Podotkol, že prehodnocovanie by nemalo byť drastické, keďže takéto by komisia neakceptovala. Očakáva tiež, že do leta sa nám podarí vyhlásiť ďalších päť území.
Spomínaných 19 území je situovaných v nížinných oblastiach Slovenska. Je tu tak plne zabezpečená ochrana vzácnych druhov, akými sú napríklad chochlačka bielooká, strakoš kolesár alebo krakľa belasá. Doteraz nevyhlásili najmä lokality ležiace v horských oblastiach Slovenska ako napríklad Vysoké a Nízke Tatry, Malá Fatra alebo Strážovské vrchy.
Chránené vtáčie územia sú súčasťou európskej sústavy chránených území známou pod názvom NATURA 2000. Jej cieľom je zabezpečiť rozumné a k prírode citlivé využívanie krajiny, popri ktorom možno zachovať prírodné hodnoty, jedinečné nielen z pohľadu Slovenska, ale z pohľadu celej Európy.