Bratislava 14. februára (TASR) - Neštátni vlastníci lesov vítajú prehodnocovanie hraníc chránených vtáčích území (CHVÚ), ktoré dnes avizovalo Ministerstvo životného prostredia. Títo vlastníci dlhodobo poukazujú na to, že rozsah území je z hľadiska Európy nadštandardný a ich vyhlasovanie predstavuje aj značnú záťaž pre štátny rozpočet kvôli náhradám za obmedzenie hospodárenia. Pre TASR to dnes uviedol Juraj Vanko z Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Vysvetlil, že na túto nadštandardnosť nie sú vyčlenené dostatočné finančné prostriedky na náhrady pre vlastníkov. "Treba brať do úvahy nielen živočíchov, ale aj ľudí, ktorí tam žijú," konštatoval. Navyše je podľa neho zlý aj momentálny stav žiadania o náhradu. "Vlastník znáša ťarchu celého procesu dokladovania vrátane nákladov na súdnoznalecké posudky," konštatoval s tým, že celý proces je aj zdĺhavý. Riešenie situácie očakáva od nového zákona o ochrane prírody, na ktorom MŽP v súčasnosti pracuje.
"Nemáme nič proti vtákom, ale tí sú tam aj preto, lebo sa v týchto oblastiach pravdepodobne dobre hospodárilo," myslí si. Objasnil, že rada by privítala, keby sa územia zúžili na jadrové častí pohorí, neobývané oblasti a mimo hospodárskych lesov. Vhodné riešenie vidí v prekrývaní CHVÚ s už existujúcou sieťou chránených území a nie nad ich rámec. Dodal, že pri súčasnom návrhu dôjde k nárastu rozlohy chránených území o 270 000 hektárov.
V rámci ochrany druhov, pre ktoré sa územia vyhlásili, sa vlastníkovi ustanovujú opatrenia ako možnosť jeho obhospodarovania iba v určenom období roka. Dochádza aj k obmedzeniu ťažby dreva a následných výnosov. Vlastníci by nemali napríklad ani odstraňovať staré dutinové stromy, v ktorých môžu hniezdiť vtáci.
ala pa