BRUSEL. Strana európskych socialistov (PES) dnes veľkou väčšinou hlasov rozhodla, že obnoví pozastavenú kandidatúru členstva Smeru v socialistickej rodine.
Rozhodnutie ovplyvnil aj prísľub premiéra Roberta Fica, že do druhého čítania tlačového zákona zapracuje pripomienky Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Predsedovi eurosocialistov Paolovi Nyropovi Rassmusenovi to prisľúbil vo včerajšom telefonickom rozhovore. Podľa neho tak počnúc dnešným dňom Smer znovu získal štatút predbežného člena.
Podpora členstva Smeru získala takmer 82 percent hlasov. Proti boli Belgičania, Francúzi a Maďari, ktorým stále prekáža účasť Jána Slotu zo Slovenskej národnej strany (SNS) v slovenskej vládnej koalícii.
Rozhodujúci bol list, ktorý Fico a Ján Slota poslali Rassmusenovi , v ktorom sa podľa neho obaja zaviazali, že budú podporovať menšinové práva a demokratické štandardy bežné pre Európsku úniu.
Podľa Rasmussenových slov budú eurosocialisti aj naďalej sledovať vývoj na Slovensku rovnako ako ho sledujú aj v ostatných krajinách, pretože v oblasti menšín treba ešte veľa urobiť.
"Spolu s predsedníctvom sme urobili najmúdrejšie rozhodnutie, aké sme mohli urobiť. Už sme odložili rozhodovanie dvakrát, ak by sme to urobili po tretí raz, nemohli by sme očakávať pochopenie pre tento krok na Slovensku, a to najmä preto, že Smer a SNS mi v liste dali jasný záväzok a ten treba brať vážne," zdôraznil Rasmussen.
"Verili sme, že to dopadne takto, ale do poslednej chvíle to bolo napäté. Francúzi a Belgičania boli proti," uviedol europoslanec Vladimír Maňka (Smer). Odmietavú pozíciu pre agentúru SITA potvrdila aj belgická europoslankyňa Veronique de Keyserová.
Tam, kam vždy patrili
"Berieme na vedomie rozhodnutie Strany európskych socialistov. Smer - sociálna demokracia je tam, kde vždy patril. Smer - sociálna demokracia sa môže ďalej nerušene sústreďovať na zabezpečenie silného ekonomického rastu a budovanie sociálneho štátu. Toto sú naše priority a nie blúznenie deštrukčnej slovenskej opozície," uvádza sa v stanovisku Smeru.
PES pozastavila členstvo strane v októbri 2006 z dôvodu vstupu do koalície so SNS. Podľa vtedajšieho vyjadrenia Rasmussena strana postupovala v súlade s Berlínskou deklaráciou z roku 2001, na základe ktorej sa musia členské strany zdržať akéhokoľvek politického zoskupovania alebo spolupráce na všetkých úrovniach s politickou stranou podnecujúcou alebo rozdúchavajúcou rasové či etnické predsudky a rasovú nenávisť.
- Výber ohlasov na dnešné rozhodnutie vedenia PES si môžete prečítať tu .
Slota: Socialisti sa nechceli zosmiešňovať
Predseda SNS Ján Slota vyjadril jednoznačnú spokojnosť nad rozhodnutím PES, ktorá zistila, že Smer-SD je avantgardou sociálnej demokracie v Európe. "Bola by to hanba, keby ich stále nechávali bokom kvôli SNS," uviedol dnes pre agentúru SITA Slota.
Zároveň zdôraznil, že SNS je štandardnou demokratickou politickou stranou, ktorá bola zvolená vo voľbách a správa sa ako ktorákoľvek iná strana v Európe. "Socialisti nemali inú možnosť, keď sa nechceli zosmiešňovať pred celou Európou," povedal. Podľa neho PES na postoj k Smeru-SD mala len fiktívne dôvody.
Bugár: Rozhodnutie môže byť v neprospech Slovenska
Podľa poslanca za SMK Bélu Bugára sa eurosocialistov treba pýtať, čo sa zmenilo v politike vládnej koalície, v ktorej im prekážala SNS. Bugár pripomenul, že eurosocialisti v minulosti tvrdili, že „nikdy v živote nebudú súhlasiť s tým, aby koalícia v takomto zložení bola pre nich akceptovateľná“.
Podľa neho SNS si môže vysvetliť rozhodnutie PES ako „víťazstvo a potvrdenie tej politiky, ktorú robili“. Bugár negatívne vníma zámery ministra školstva Jána Mikolaja zo SNS, ktorý chce v školách pre maďarskú menšinu posilniť výučbu slovenčiny na úkor maďarčiny. Podľa Bugára aj takéto opatrenie môže viesť k narušeniu status quo v menšinovej politike, ktoré sa vláda Roberta Fica zaviazala zachovať.
Poslanec za Smer-SD Mojmír Mamojka si myslí, že eurosocialisti ukončili skúšobnú lehotu, ktorú dali Smeru-SD. „Ja to chápem ako akceptáciu tejto koalície a záväzok koalície komunikovať tak, aby to bolo v poriadku aj naďalej,“ uviedol pre agentúru SITA Mamojka. Podľa neho obavy SMK sú „predčasné a prehnané“.
Poslanec za KDH Daniel Lipšic nechcel komentovať rozhodnutie eurosocialistov. Podľa neho ide o vnútrostranícku záležitosť Smeru-SD a socialistickej internacionály.
SMK bude sledovať plnenie Slotových a Ficových sľubov
Strana maďarskej koalície (SMK) nekomentuje dnešné rozhodnutie európskych socialistov. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslala hovorkyňa strany Eva Dunajská. Dnešné rozhodnutie o obnovení štatútu kandidáta na členstvo je záväzkom pre Smer ako aj pre európskych socialistov na realizovanie takej politiky, ktorá má byť odlišná od doterajšej praxe a bude viac zohľadňovať európske normy, zdôrazňuje sa v stanovisku.Ako sa v stanovisku ďalej uvádza, SMK bude dôsledne požadovať realizáciu obsahu spoločného listu Roberta Fica a Jána Slotu, ktorý napísali pre eurosocialistov pred dnešným rozhodnutím. Okrem iného sa v ňom podľa SMK píše, že slovenské vládne strany "plne podporujú pluralizmus, nediskrimináciu, toleranciu, spravodlivosť, solidaritu a rovnosť medzi mužmi a ženami". Obaja politici v liste socialistom mali napísať aj to, že chcú budovať spoločnosť, založenú na rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a úcty k ľudským právam, zahrňujúcim aj práva osôb, patriacich k akýmkoľvek menšinám, spoločnosť, kde každý je dôležitý a kde vzájomná úcta je rozhodujúca, rozdielnosť je uznaná a násilie je neprijateľné.
SMK dúfa, že tento list neznamená len ďalší krok na ceste realizovania dvojtvárnej politiky súčasnej slovenskej vlády. Stranu tiež teší ubezpečenie európskych socialistov, že s SMK budú viesť aj v budúcnosti partnerský dialóg o vývoji menšinovej politiky na Slovensku, podčiarkuje sa v stanovisku.
Odložené rozhodnutie
Pôvodne sa mala otázka členstva Smeru prehodnotiť ešte v júni minulého roku, no predsedníctvo PES sa krátko predtým rozhodlo presunúť z technických dôvodov túto debatu na október. Na októbrovom zasadnutí sa však diskusia znovu odložila o niekoľko mesiacov, ktoré sa PES rozhodla venovať intenzívnemu dialógu so Smerom.
O plnohodnotnom členstve Smeru v PES môže rozhodnúť jedine kongres PES. Ten sa bude najbližšie konať približne o osemnásť mesiacov.Autor: Brusel (a tasr, sita)

Beata
Balogová
