Bratislava 14. februára (TASR) Podpredseda parlamentu a SDKÚ-DS Milan Hort bude na budúci týždeň vysvetľovať svoju minuloročnú služobnú cestu do Talianska parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
Podpredsedníčka výboru, poslankyňa za Smer-SD Renáta Zmajkovičová pre TASR uviedla, že existuje dôvodné podozrenie z porušenia zákona o konflikte záujmov. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by sa mal zaoberať aj ďalšou medializovanou minuloročnou služobnou cestou Horta do Ostravy na atletický míting IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra. O zvolanie zasadnutia výboru pre nezlučiteľnosť funkcií požiadala tretina členov výboru.
TASR prináša chronológiu prípadov porušovania predpisov zo strany poslancov a členov vlády - vyjadrenia súdov a NR SR.
4. februára 2002
Úplatkársku kauzu, v ktorej je obvinený exminister pre správu a privatizáciu národného majetku Peter B. a bývalý prezident Prezídia Fondu národného majetku (FNM) Štefan G., vyšetrovateľ uzavrel návrhom na podanie obžaloby. Obaja obvinení mali podľa výsledkov vyšetrovania inkasovať mnohomiliónové úplatky pri privatizácii štátnych podnikov. Oboch obžalovaných súd v roku 2004 a 2005 oslobodil.
2. apríla 2005
Úrad boja proti korupcii ukončil vyšetrovanie v prípade bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv SR Antona G. Vyšetrovateľ navrhol prokurátorovi obžalovať Antona G. z trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku, keď sa mal dopustiť škody voči štátu za 104 miliónov korún.
3. apríla 2005
Podpredseda ĽS-HZDS Sergej Kozlík nemusí vrátiť ani korunu z polmiliónových odmien, ktoré dostal v rokoch 1994 až 1998 ako podpredseda Mečiarovho kabinetu. Právoplatne o tom rozhodol odvolací senát Krajského súdu v Bratislave. Kozlíkovým prípadom sa definitívne skončila jedna z najmedializovanejších káuz, ktorá sa týkala členov dvoch vlád Vladimíra Mečiara a jedného Dzurindovho kabinetu. Kauzu odštartoval dnes už neexistujúci Odbor vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti v roku 2000 na základe zistenia Najvyššieho kontrolného úradu. Vladimíra Mečiara vtedy orgány činné v trestnom konaní stíhali pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Počas vyšetrovania ho za sprievodu médií predviedli z jeho vily Elektra na výsluch do Bratislavy. Trestného činu sa mal Mečiar podľa vyšetrovateľa dopustiť tým, že v rokoch 1993 až 1998 členom jeho vládnych kabinetov vyplatil bez zákonného podkladu odmeny v celkovej výške 13,7 milióna korún.
13. mája 2005
Polícia zastavila trestné stíhanie vedené voči poslancovi Stanislavovi Kropilákovi. Ten spôsobil nehodu v bratislavskom Ružinove, kde narazil do značky a z miesta činu odišiel. Neskôr sa však prihlásil na polícii. Pri nehode poslanca NR SR Kropiláka nebol zranený žiaden chodec, vyplynulo z vyšetrovania Úradu inšpekčnej služby polície. Nehoda sa údajne stala po naháňačke s policajným autom. Auto, v ktorom jazdil ústavný činiteľ, malo "vyletieť" na parkovisko v Bratislave a zraziť muža, ktorému prešlo po chodidlách. Auto polícia neskôr našla neďaleko miesta nehody.
29. júla 2005
Slovenská národná strana (SNS) vydala vyhlásenie, v ktorom sa dôrazne dištancovala od spájania svojho mena s pokútnym prevodom Zariadení sociálnych služieb (ZSS) v Nitrianskom samosprávnom kraji na poslanecké neziskové organizácie. SNS reaguje vyhlásením na skutočnosť, že v informáciách o prijatých uzneseniach, ktorými poslanci NSK schválili transformáciu zariadení sociálnych služieb na neziskové organizácie, sa tvrdí, že boli medzi nimi aj poslanci za SNS.
30. novembra 2005
Vláda odvolala z funkcie prednostu Krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Žiline Jozefa Ch., ktorého polícia zadržala pri preberaní 10-tisícového úplatku. Novozvolený poslanec zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja Jozef CH. sa taktiež vzdal poslaneckého mandátu.
29. marca 2006
Podpredsedníčka Aliancie nového občana (ANO) Beáta Brestenská podala trestné oznámenie na ministra kultúry Františka Tótha za zneužitie funkcie verejného činiteľa. Dôvodom mala byť skutočnosť, že v čase, keď vláda hovorila o úsporných opatreniach v rozpočte a tvrdila, že nemôže vyhovieť oprávneným požiadavkám lekárov, umelcov, učiteľov, minister Tóth vo svoj osobný politický prospech míňa 700.000 korún na predvolebnú kampaň strany Nádej. Išlo o listy, ktoré Tóth rozposlal učiteľom a v ktorých podľa názoru ANO robil reklamu strane Nádej.
10. septembra 2006
Minister obrany SR František Kašický v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 vyhlásil, že v kancelárii ministra obrany a na tlačovom odbore rezortu boli počas minulého volebného obdobia podpisované zmluvy, ktoré boli finančne nevýhodné a často neboli kryté zo štátneho rozpočtu. Inšpekcia ministra obrany doteraz skončila v tejto súvislosti desať kontrol a podala viacero trestných oznámení na neznámeho páchateľa na základe podozrení zo zneužitia právomocí verejného činiteľa či porušenia pravidiel výberových konaní.
19. marca 2007
O konaní voči ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov rokovali členovia Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Návrh ešte v januári podal na Harabina jeho predchodca Daniel Lipšic (KDH). Namieta, že ministrovi pridelené služobné vozidlo podľa medializovaných informácií využíva jeho manželka a syn. Harabin v stanovisku poskytnutom predsedovi výboru Gáborovi Gálovi (SMK) uviedol, že používaním služobného motorového vozidla nemohlo dôjsť k porušeniu ústavného zákona. Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií konanie voči Harabinovi zastavil.
17. mája 2007
Poslanci za SDKÚ-DS sa rozhodli podať žiadosť na najvyššie kontrolné úrady o prešetrenie konania ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej v súvislosti s jej pracovnou cestou do Portugalska, ktorú vykonala v apríli 2007. Ministerka poslala na 6000-kilometrovú cestu štátnu limuzínu aj s vodičom napriek tomu, že na cestu do Portugalska cestovala lietadlom a zároveň jej ambasáda ponúkla rozvoz v limuzíne po Lisabone zadarmo. Ministerka argumentovala slovami, že "veľvyslanectvo nám povedalo, že nebudeme mať k dispozícii auto."
27. júna 2007
Návrh na začatie konania voči ministrovi zahraničných vecí SR Jánovi Kubišovi pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa podal v NR SR poslanec za KDH Pavol Minárik. Minister Kubiš vysvetľoval parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, prečo jeho manželka prišla na prehliadku známej módnej návrhárky služobným bavorákom bez jeho účasti. Výbor 19. septembra 2007 konanie voči Kubišovi za jazdu jeho manželky na vládnom BMW zastavil.
21. augusta 2007
Bývalý riaditeľ boja proti korupcii Jozef Šátek podal trestné oznámenie na premiéra Roberta Fica, ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Jána Packu. V kauze Malinová sa podľa neho mali dopustiť zneužitia právomocí verejného činiteľa. TA3 to potvrdil generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Podľa Šáteka Kaliňák s Packom neoprávnene nazreli do vyšetrovacieho spisu a tieto informácie zverejnili na tlačových konferenciách v septembri 2006.
11. novembra 2007
Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota vyhlásil, že nemá žiadne informácie o prípade poslanca Národnej rady SR za SNS Jozefa Rydla, ktorému vo Švajčiarsku pozastavili vyplácanie invalidného dôchodku a skúmajú, či mal nárok na jeho poberanie. Švajčiarske úrady začali Rydla preverovať pred necelými dvoma mesiacmi na základe informácií z tamojšej tlače. Z informácií vyplynulo, že Rydlo popri invalidnom dôchodku vo výške okolo 30.000 Sk dostáva na Slovensku aj plat poslanca, ktorý predstavuje viac ako 100.000 korún. Podľa švajčiarskych zákonov rentu môžu poberať len invalidi bez iného príjmu.