Bratislava 15. februára (TASR) - Každý druhý človek nad 50 rokov sa stretáva s noktúriou a kvalitu života im tak znižuje stav, kedy sa počas noci zobudia jeden alebo dvakrát kvôli potrebe močenia, pričom po močení opäť zaspia. Iba tretina z nich však vyhľadá pomoc lekára.
"Každé močenie v noci, ku ktorému sa treba zobudiť sa považuje za močenie ako termín, ale za abnormálny stav, kedy sa zvažuje, či je potrebné s tým aj niečo robiť sa považujú 2 a viac močení v noci, s tým že po močení si človek ľahne znovu spať," uviedol pre TASR Ladislav Valanský z Urologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity P.J.Šafárika.
Noktúria sa začína väčšinou nenápadne. Kvalita takto prerušovaného spánku je však veľmi nízka. Ľudia berú dlho tento príznak ako prirodzený stav starnúceho organizmu. Noktúria však pomaly nahlodáva celkovú kvalitu života postihnutých jedincov, zvyšuje ich únavu a zhoršuje odolnosť organizmu.
"Spočiatku sa predpokladalo, že to je ochorenie mužov ale vzniklo to kvôli tomu, že muži majú zväčšenú prostatu a aj noktúria je jedným z jej typických príznakov," vysvetlil Valanský. Výskyt je však percentuálne vyšší v ženskej populácii. V zásade môže byť noktúria spôsobená nočnou alebo globálnou polyúriou a abnormálnou funkciou močového mechúra.
Pre chorého človeka je rozhodujúce orientovať sa podľa toho či mu to spôsobuje nejakú ťažkosť. Liečba spočíva v režimových opatreniach, ktoré majú mimoriadne dôležitú úlohu. Je to predovšetkým úprava pitného režimu napríklad obmedzenie kofeínu a alkoholu, či obmedzenie konzumácie väčšieho množstva ovocia pred spaním a nadmerného pitia rôznych liečivých čajov. Ďalšia liečba je farmakologická, a to antidiuretikami. V prípade liečby dysfunkcie močového mechúra sú to cviky panvového dna a tréning mechúra, v niektorých prípadoch sa aplikuje chirurgická liečba.
Diagnostika noktúrie si vyžaduje spoluprácu odborníkov z viacerých medicínskych odborov, nevyhnutná je však aj spolupráca pacienta, ktorý si musí viesť istý čas presný záznam príjmu tekutín a výdaju moču, teda tzv. denník močenia. Práve ten zohráva v diagnostike podstatnú úlohu. Na základe výsledkov z neho môže lekár stanoviť diagnózu a odporučiť pacientovi adekvátnu liečbu.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.