Koncesionárske poplatky za verejnoprávnu televíziu a rozhlas bude od apríla platiť každá domácnosť a každá firma.
Počíta s tým nový zákon o poplatkoch Slovenskej televízii (STV) a Slovenskému rozhlasu (SRo), ktorý dnes schválili poslanci. Doposiaľ poplatky platili len majitelia televízora či rádioprijímača a z platenia poplatku sa mohol každý odhlásiť vyhlásením, že prijímač nevlastní. Opozícia namietla, že návrh sťaží život podnikateľom, ktorí budú platiť podľa počtu zamestnancov.
Domácnosti 140 korún mesačne
Po novom bude poplatok v doterajšej výške 140 Sk mesačne platiť každý odberateľ elektriny spoločnej firme televízie a rozhlasu. Peniaze si v pomere 7:3 rozdelia STV a SRo.
Nový zákon už nepozná úroky z omeškania. Tie koncesionárom v minulosti narobili veľké problémy, keďže v niektorých prípadoch narastali do miliónových súm. Parlament potom dlhy riešil generálnym pardonom. Po novom bude musieť spoločná firma STV a SRo meškajúcich poplatníkov vyzvať do 60 dní. Ak dlžník nezaplatí viac ako 30 dní po doručení výzvy, dostane pokutu 500 Sk. Doteraz to bolo 5 000 Sk (SRo) a 15 000 Sk (STV) za každý mesiac omeškania.
Sankcie pre firmy budú od 1000 do 5000 Sk.
Platenie koncesií sa odpúšťa domácnostiam s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Polovicu budú platiť dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi. Dôchodcovia budú po novom platiť polovičný poplatok len v prípade, ak nežijú v jednej domácnosti so zarábajúcou osobou.
Každý koncesionár bude platiť poplatky len za jedno odberné miesto, aby sa predišlo duplicitnej platbe napríklad v prípade chát. Informácie o odberateľoch elektrickej energie bude vyberateľovi povinný poskytnúť jej dodávateľ, kým Sociálna poisťovňa bude mať povinnosť poskytnúť údaje o počte zamestnancov právnických osôb.
Firmy budú platiť podľa počtu zamestnancov
"Nie je to trest pre podnikateľov, veď najmenších živnostníkov sme oslobodili," odmietal v pléne kritiku minister kultúry Marek Maďarič. Po protestoch zamestnávateľov ministerstvo určilo, že platiť budú firmy od troch zamestnancov.
Doteraz firmy platili poplatky podľa počtu prijímačov. Po novom firmy do deväť zamestnancov zaplatia 140 Sk, nad tisíc ľudí 14.000 Sk mesačne. Podľa opozičnej SDKÚ-DS je to však ďalšie daňové zaťaženie podnikateľov.
Podľa ministra je hlavným zámerom zákona prinútiť platiť neplatičov, keďže peniaze od nich televízii a rozhlasu chýbajú na plnenie zákonných úloh, diváckych očakávaní i rastúcich cien.
Ministerstvo očakáva o miliardu viac
Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún. V súčasnosti ročne zinkasujú vyše dve miliardy korún. Z analýz vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina koncesionárov, hoci v skutočnosti 98 percent z nich prijímače vlastní. Podľa súčasných pravidiel je veľmi ťažké dokázať domácnostiam, že prijímače vlastnia, pokiaľ tvrdia, že to tak nie je. Komplikované je aj vymáhanie nedoplatkov.
Z 536.000 inštitúcií a podnikateľov televízii a rozhlasu neplatia tri štvrtiny.
Zákonodarcovia zároveň schválili, aby sa kandidát na generálneho riaditeľa STV a SRo preukázal výpisom z registra trestov, nie odpisom, ako dosiaľ.
SDKÚ: Nesúhlasíme s prijatím "Zástrčkového zákona"
Poslanec Národnej radySR za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý s poľutovaním prijal schválenie zákona, ktorým sa mení spôsob platenia za vysielanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Ide o „zástrčkový zákon“, zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom.
"Jeho jediným cieľom je zvýšenie objemu prostriedkov, ktoré budú tieto médiá dostávať, pričom nie je garantovaná vyššia kvalita vysielania a teda poskytovanej služby, ale ani nezávislosť STV a SRo od politickej moci," píše poslanec v stanovisku.
"Pretože financovanie bude nedostatočné aj po zlepšení výberu poplatkov, médiá budú odkázané na rozhodnutie vlády, či im poskytne alebo neposkytne dotácie zo štátneho rozpočtu. Tým sa zvýši ich závislosť na politickej ľubovôli vládnej väčšiny," uvádza sa v materiáli.
Za neprijateľné považuje Galbavý naviazanie povinnosti platiť poplatky na odber elektrickej energie, pretože sa zaťažia aj tí občania, ktorí nemôžu alebo nechcú prijímať rozhlasový a televízny signál a teda odoberať službu, za ktorú budú musieť platiť. "Vláda tak jednou rukou dáva dôchodcom vianočné príplatky, druhou rukou v podobe zástrčkového zákona berie všetkým ľuďom ročne asi 1 700 korún," píše poslanec.
SDKÚ-DS bude aj naďalej presadzovať zrušenie koncesionárskych poplatkov a financovanie STV a SRo formou zákonom stanoveného podielu z výdavkov štátneho rozpočtu. "Tento systém zvýši nezávislosť médií od štátu, pretože ani vláda a ani parlament nebudú môcť rozhodovať o tom, koľko peňazí STV a SRo dostanú. Výkonnosť ekonomiky SR je dostatočná na to, aby si takéto financovanie mohla dovoliť bez toho, aby občanom každoročne vyťahovala peniaze z vrecka," uzatvára Galbavý.
Televízia aj rozhlas vítajú prijatie zákona
Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom považuje televízia za pozitívny. Pozitívum je najmä v tom, že zákon by mal svojím nastavením zvýšiť financovanie televízie na najbližšie tri až štyri roky, umožní spustenie tematického športového okruhu, rozšírenie programovej ponuky najmä v oblasti dokumentárnej a pôvodnej hranej tvorby a tiež ďalší technologický rozvoj, píše v stanovisku hovorkyňa STV Želmíra Habánová.
Generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková vysvetlila, že nový spôsob výberu koncesionárskych poplatkov umožní pomenovať všetky domácnosti, umožní celoplošný výber a vyrieši doterajšie výpadky z plánovaných rozpočtových zdrojov. "Zlučuje tiež poplatok za SRo a STV, čím sa čiastočne vytvorí možnosť zníženia samotných nákladov na jeho výber," dodala. Zároveň potvrdila, že rozhlas chce pokuty využívať len vo výnimočných prípadoch.