PREŠOV 15. februára (SITA) – Primátori krajských miest apelujú na vládu, aby prijatím zákona urýchlene riešila nevysporiadané vlastnícke vzťahy k nehnuteľnostiam, ktoré štát delimitoval na samosprávy, pričom sa odmietajú finančne podieľať na vysporadúvaní sporných pozemkov. Domáhajú sa priamej diskusie o paragrafovanom znení zákona a odmietajú odsúvanie tohto problému do polohy legislatívneho zámeru vlády. Za dôležitého partnera pri riešení otázky nevysporiadaných pozemkov považujú Slovenský pozemkový fond. Informoval o tom po skončení dvojdňového zasadnutia primátorov krajských miest v Prešove predseda Združenia K8 a košický primátor František Knapík.
Prešovský primátor Pavel Hagyari v tejto súvislosti uviedol, že Prešov je týmto problémom mimoriadne postihnutý, lebo má na svojom území človeka, ktorý skupuje nevysporiadané mestské pozemky a vydiera tým samosprávu. Mesto má preto mimoriadny záujem, aby sa situácia s pozemkami rýchlo riešila. Hagyari pripomenul, že pôvodne malo ministerstvo financií pripraviť do konca januára zákon o riešení tejto otázky, napokon požiadalo vládu, aby mohlo pripraviť iba legislatívny zámer v termíne do konca apríla. „My tvrdíme, že je potrebné diskutovať nie o zámere, ale priamo o paragrafovanom znení zákona. Náš návrh je, aby sa to riešilo cez pozemkový fond, aby vlastníci dostali náhradné pozemky, v prípade, že takéto riešenie nebude možné, aby sa to riešilo finančne, avšak bez účasti miest. Naše mestá majú výrazne viac problémov ako financií. Tento majetok sme dostali od štátu, je zaťažený právnymi nedostatkami a je potrebné, aby štát niesol aj zodpovednosť za tento stav,“ uviedol Hagyari.
Samosprávy tlačí čas, dôvodom je nárast cien nehnuteľností a potreba mať vysporiadané pozemky pri uchádzaní sa o európske fondy. Týka sa to hlavne pozemkov pod cestami, verejnými plochami, námestiami, školskými areálmi a športoviskami. Trnavský primátor Štefan Bošnák povedal, že ani jedno z miest si nemôže byť isté, kto predáva a kupuje pozemky pod cestami, mestá sú neraz nemilo prekvapené, keď zistia duplicitné listy vlastníctva. Preto samosprávy nechcú čakať, kedy bude všetko zmapované a sú v tejto iniciatívne jednotné. Primátori krajských miest sa venovali aj návrhu nového Zákona o obecnej polícii, ktoré predniesol prezident Združenia náčelníkov obecných polícií Ján Anderko. Ich zámerom je posilniť kompetencie a postavenie obecnej polície a preto pripravia vlastný návrh zákona. Banskobystrický primátor Ivan Saktor uviedol, že je tu snaha riešiť problematiku polície z centra - od zeleného stola. Podľa jeho názoru je potrebné presunúť kompetencie v súvislosti s úrazmi na cestách a tiež merania rýchlosti na území samospráv do právomoci obecných polícií.
Predseda K8 František Knapík informoval, že primátori žiadajú vládu o odloženie návrhu novely o odvodoch za vyňatie poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu. Aktuálne sa vrátili k problematike parkovania a státia na komunikáciách a parkoviskách. Primátori prichádzajú s iniciatívou, aby podmienky parkovania a státia boli jednoznačne definované legislatívou.
Združenie K8 sa tiež vrátilo k téme spoplatnenia investorov, ktorí prichádzajú s investičnými návrhmi a tie zaťažujú prostredie miest, hlavne cyklus dopravy. V tomto smere budú tlačiť na vládu, príslušné ministerstvá a poslanecké kluby, aby ich prizvali ako partnerov na rokovania.
V programe zasadnutia K 8 bolo aj hodnotenie práce za minulý rok a návrh aktivít zameraných na rozvoj samospráv do budúceho obdobia. Primátori prerokovali otázky súvisiace s prechodom meny na euro. Súčasťou diskusie bol aj poslanecký návrh, ktorý by mal novelizovať zákon o stavebnom poriadku. Primátori sa zhodli na tom, že nie je vhodné, aby sa pre jednu skládku menil súčasný mechanizmus stavebného konania. Žiadajú, aby sa týmto poslaneckým návrhom NR SR nezaoberala ako o samostatnom návrhu na novelu zákona, ale aby bol premietnutý do nového stavebného zákona, ktorý pripravilo ministerstvo výstavby.