Bratislava 15. februára (ČTK) - Žiaci z rodín, ktoré sú maďarskej národnosti, budú mať po novom podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) viac možností učiť sa vo svojom materinskom jazyku. Ministerstvo im totiž umožní, aby na vyučovanie maďarčiny využili aj hodiny, o ktorých budú rozhodovať výlučne samotné školy. Mikolaj to novinárom povedal po dnešnom rokovaní ministrovho poradného tímu z Rady pre národnostné školstvo.
Zmeny majú byť súčasťou pripravovanej reformy vzdelávania, ktorá by mala zmodernizovať výučbu na základných a stredných školách. Časť učiva bude pre všetky školy povinná, ale o obsahu niektorých hodín rozhodnú školy samostatne.
"Je na nich ako sa rozhodnú. V rámci školského (programu) môžu mať viac," odpovedal Mikolaj na otázku ČTK, koľko hodín maďarčiny budú môcť žiaci absolvovať. Negatívom pre deti však podľa ministra môže byť, že vyučovaním maďarského jazyka stratí škola priestor napríklad na výučbu výpočtovej techniky.
Minister nedávno čelil kritike, že mieni údajne posilniť v školách s maďarským vyučovacím jazykom slovenčinu na úkor maďarčiny. Úvahy o plánoch rozšíriť vzdelávanie v slovenčine vyvolalo aj minulotýždňové celoštátne testovanie deviatakov na základných školách. Žiaci zo škôl s vyučovacím jazykom menšín totiž riešili v časti testov zo slovenského jazyka rovnako náročné úlohy, ako ich spolužiaci z väčšinovej populácie, hoci sa slovenčinu učili v menšom rozsahu. Ministerstvo to zdôvodnilo snahou zistiť, aká je úroveň ovládania štátneho jazyka a upozornilo, že výsledky tejto časti testov sa nebudú započítavať do známok.
Tento postup ministerstva kritizoval aj poslanec SMK a bývalý minister školstva László Szigeti. K návrhu, ktorý dnes Mikolaj predstavil, však výraznejšie výhrady nemal. K úplnej spokojnosti zástupcov maďarskej menšiny by podľa neho mohol prispieť ešte vyšší rozsah hodín, ktorých obsah bude závisieť od rozhodnutia škôl.
Úpravu pomeru povinných a voliteľných hodín pripustil aj Mikolaj. Podľa pôvodných plánov sa od septembra mali žiaci na školách s vyučovacím jazykom maďarským povinne učiť šesť hodín slovenčiny a rovnako šesť hodín maďarčiny týždenne. Napokon by sa však podľa ministra mohlo z obidvoch predmetov po jednej hodine ubrať, čím by sa zvýšil počet hodín určených pre vzdelávací program škôl.