Platný zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov zakazuje podávať a predávať alkohol osobám mladším ako 18 rokov. Ťažiskom návrhu poslankýň je ustanovenie o tom, aby deti a mládež do 17 rokov nesmeli požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky na verejnosti, ani v súkromí. Výnimkou pre mladistvých by boli symbolické prípitky pod dozorom rodičov.
"Ide o návrh, aby sa vyvolal nejaký dojem v spoločnosti, ale efekt to bude mať asi nulový," povedal ČTK vedúci Katedry trestného práva na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jozef Madliak.
"Návrh je kontroverzný. Buď sa upraví, alebo by sa niektoré ustanovenia mali vypustiť," dodal Pavol Baláž z Katedry trestného práva a kriminológie na Trnavskej univerzite.
Poslankyne tiež navrhli, aby mládež alebo rodičov detí za pitie alkoholu trestali samosprávy. Mohli by mladých ľudí pokarhať, alebo im dokonca zakázať, aby navštevovali verejne prístupné miestnosti, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. "O takomto zásahu by mal rozhodnúť skôr súd," myslí si Baláž.
Právnici spochybnili aj návrh, aby sa až na symbolické prípitky zakazoval mladým alkohol aj doma. "Neviem si predstaviť, ako sa to bude kontrolovať. Bez rozhodnutia súdu je to obmedzovanie osobnej slobody, alebo porušovanie domovej slobody," tvrdil Madliak.
Tóthová väčšinu z výhrad odmietla. Pripustila len, že z návrhu vypustí pasáž o výnimke pre domáce prípitky. Samospráva podľa nej bude môcť zakázať mladistvému návštevu pohostinstiev, pretože jej to umožní práve tento zákon. "Samospráva bude mať takú kompetenciu, akú jej zákon dá," zdôraznila. Čakať na rozhodnutie súdu by bolo podľa nej príliš zdĺhavé.
Poslankyňa, ktorá je aj profesorkou práva, taktiež trvala na tom, že prípadným zásahom v domácnostiach by neboli porušené osobné slobody. Policajti totiž podľa nej už v súčasnosti môžu vojsť do bytu bez súdneho príkazu, ak majú podozrenie, že život alebo zdravie jeho obyvateľov je v ohrození. "Pokiaľ sa policajt dozvie, že v niektorom byte fetujú alebo pijú deti, čo ohrozuje ich zdravie, môže tam vstúpiť," dodala Tóthová.
Podpredseda ZMOS Milan Muška oponoval, že na takéto zákroky podľa neho chýbajú samosprávam aj polícii ľudia. Pre ich nedostatok sa už v súčasnosti nedostatočne kontrolujú pohostinstvá a krčmy, ktoré napriek zákazu predávajú alkohol aj deťom a mládeži.
Ministerstvo spravodlivosti, ktoré vedie nominant HZDS Štefan Harabin, návrh poslankýň odmietlo komentovať prostredníctvom médií. Vo všeobecnosti víta každý návrh, ktorý sa snaží riešiť problém podávania alkoholu mladistvým, reagoval jeho hovorca Michal Jurči.
V posledných rokoch sa podľa odborníkov zvýšil počet mladých ľudí, u ktorých pitie alkoholu prerástlo do závislosti. Na zmenu situácie však podľa Baláža nie je potrebné meniť zákony, ale dôslednejšie plniť tie, ktoré sú platné. Postihnúť je napríklad možné aj dospelého človeka, ktorý nakúpi alkohol pre mladistvých, pripomenul Madliak. Ide podľa neho o navádzanie na záhaľčivý spôsob života a morálne spustnutie a na potrestanie by stačilo, ak by čin policajti napríklad nafilmovali. Pomôcť by podľa neho mohli aj vyššie pokuty pre pohostinstvá. Ak by postihy dosahovali úroveň 300.000 či 400.000 korún, boli by väčšou hrozbou pred prípadným porušovaním zákona. Muška si však myslí, že akékoľvek trestanie pitia má menší účinok ako prevencia a dlhodobá výchova mládeže.