Bratislava 17. februára (TASR) - Určitú ochranu detí pred brázdením po internetových stránkach so sexuálnym zameraním a tak aj pred ich možným zapojením sa do trestnej činnosti či zneužitím, poskytujú aj mobilní operátori. Služby, ktoré v zahraničí využíva stále viac rodičov, dávajú aj rodičom na Slovensku aspoň čiastočný pocit istoty.
"Orange blokuje všetok elektronický obsah poskytovaný spoločnosťou alebo tretími stranami pod našou značkou tzv. rodičovským zámkom, kde je potrebné zadať ID kód. Ten môže získať len plnoletá osoba, takže prístup osoby mladšej ako 18 rokov k nevhodnému obsahu je vylúčený," uviedol pre TASR hovorca Orange Slovensko, a.s, Richard Fides.
Rodičom vychádza v ústrety aj T-mobile Slovensko a na základe písomnej žiadosti zablokujú na SIM karte, ktorú využíva dieťa, prístup k danej konkrétnej wap zóne s nevhodným obsahom. Hovorca spoločnosti Martin Vidan však pripomenul, že nedávnym podpisom Národného kódexu sa mobilní operátori zaviazali, že najneskôr do konca budúceho roka musia zaviesť spoločnú klasifikáciu pre mobilný obsah, na základe ktorej nebudú obsah vhodný len pre dospelých ponúkať bez zabezpečenia možnosti kontroly prístupu.
"Rovnako chceme poskytovať základné informácie a poradenstvo o využívaní elektronických komunikačných služieb a obsahu, ako aj o opatreniach, ktoré môžu rodičia urobiť na ochranu svojich detí. Informovanosť detí chceme zlepšiť prostredníctvom špecializovaných vzdelávacích materiálov," pokračoval Vidan.
Zábava pre dospelých, ktorú ponúkajú mobilní operátori, tvorí však len zanedbateľnú časť digitálneho trhu s takýmto obsahom. Rôzny iný nevhodný obsah si vo veľkej miere posielame sami medzi sebou cez textové i obrazové správy, cez bluetooth. A do obsahu takýchto privátnych prenosov už operátor nemá ako zasiahnuť.
Podľa experta pre bezpečnosť najmladšieho mobilného operátora na Slovensku Telefónica O2 Slovakia Petra Stopiaka, sa takáto osveta medzi rodičmi na Slovensku rozbieha pomalšie ako v zahraničí. Avšak aj oni na základe žiadosti rodiča zablokujú a filtrujú ďalší obsah mobilu dieťaťa.
"Existuje aj informácia o obsahu nevhodnom pre dieťa, keď sa napríklad chce nalogovať na nejakú stránku, dieťa je včas upozornené, že obsah tej stránky je preň nevhodný, prípadne ak je to veková kategória pod 18 rokov, tak na určité stránky mu nebude umožnený login," povedal Stopiak.