Bratislava 17. februára (TASR) - Počet útokov najväčšej šelmy žijúcej v SR - medveďa hnedého na človeka mierne rastie. Medveď napadne ročne asi päť až šesť osôb. Škody, ktoré na Slovensku spôsobí, sa tak šplhajú do miliónov korún.
"V poslednom období je mierny nárast škôd, ktoré sú spôsobené na zdraví pri útoku na človeka," povedal pre TASR Peter Pilinský z Ministerstva životného prostredia SR. V prípade trvalých následkov sa odškodnenia pre postihnutých pohybujú v stovkách až miliónoch korún. Najnebezpečnejšie pre človeka bývajú zranené jedince alebo synantropné medvede navyknuté na ľudskú stravu, ktorým chýba im prirodzená plachosť. Zaútočiť môžu aj medvedice chrániace svoje mladé.
"Nebrániť sa a neutekať," radia odborníci pre prípad stretu človeka s medveďom. Zviera totiž útek vyprovokuje a rozbehne sa za dotyčným. Rýchlosť pohybu človeka táto šelma vyhodnotí ako rýchlosť poraneného jedinca. V prípade pobytu vo voľnej prírode sa odporúča odložiť jedlo a takisto ho konzumovať aj pol kilometra od miesta spánku. Medveďa môžu tiež privábiť parfumované a voňavé veci. Mierna hlučnosť by naopak mala pôsobiť odplašujúco.
Častejšie strety sú spôsobené najmä v severských lokalitách nedostatkom potravy. Predtým sa tu nachádzali teraz chýbajúce polia a bol tu ovos. Problémom je napríklad aj vytratenie jarabiny z lesov alebo aktívny zber lesných plodov. Tento nedostatok potravy sa prejavuje aj migráciou tohto druhu. V lokalitách výskytu synantropných medveďov sa ako vhodné riešenie ukázalo zabezpečovanie odpadkov.
Odhaduje sa, že na území Slovenska sa nachádza 500 až 1000 jedincov medveďa hnedého. Nakoľko sa názory na jeho početnosť rozchádzajú, zrealizuje sa projekt na zmapovanie jeho výskytu. Na jeho základe sa vypracuje plán ako tento druh zmenežovať.
ala vs