Bratislava 17. februára (ČTK) - Náhradné bývanie by mali po skončení regulovania nájomného v reštituovaných domoch dostať iba tí nájomníci, ktorí si náhradný byt alebo dom nebudú vedieť zaobstarať z vlastných zdrojov. V návrhu nového zákona o ukončení niektorých nájomných vzťahov s tým počíta ministerstvo výstavby. Návrh sa dostal na program stredajšieho rokovania vlády aj napriek nesúhlasnému postoju ministerstva práce a sociálnych vecí.
Regulácia sa uplatňuje v niekoľkých tisíckach bytov v budovách, ktoré bývalý komunistický režim zhabal pôvodným majiteľom a štát im tieto nehnuteľnosti po páde režimu vrátil. Obyvateľov týchto bytov chráni do konca tohto roku pred vyšším trhovým nájomným legislatíva, podľa ktorej sa stanovujú maximálne poplatky za nájom. Trhové nájomné najmä v lukratívnych častiach Bratislavy by si totiž zrejme mnohí nájomcovia nemohli dovoliť platiť.
Majiteľom domov sa tým však naďalej obmedzujú vlastnícke práva a niektorí namietajú, že z regulovaného nájmu nedokážu pokryť ani náklady na ich opravu. Podobné spory medzi nájomníkmi a majiteľmi prerástli napríklad v Česku alebo Poľsku do súdnych sporov. Na Slovensku proti regulácii nájomného vystúpila Generálna prokuratúra.
Ministerstvo výstavby navrhlo, aby po uplynutí ochrannej doby na konci tohto roku mohli nájomcovia požiadať obce o pridelenie náhradných bytov. Dostať by ich mali počas prechodného obdobia do konca roku 2013. Nárok na takúto pomoc by však mali mať iba tí nájomcovia, ktorí nevlastnia iné nehnuteľnosti, nemajú dostatok úspor na kúpu vlastného bytu, alebo im najmenej tri banky odmietnu poskytnúť úver na vlastné bývanie.
Návrh zákona, ktorý by okrem vlády musel schváliť aj parlament, kritizovalo v pripomienkovom konaní ministerstvo práce. Právo na náhradné bývanie by chcelo priznať všetkým obyvateľom bytov s regulovaným nájomným. "Toto riešenie považujú spracovatelia návrhu zákona za najspravodlivejšie z hľadiska sociálnych potrieb nájomcov a tiež únosné z hľadiska možností štátneho rozpočtu," oponovalo však ministerstvo výstavby vo vyhodnotení pripomienkového konania.
Autori návrhu zákona predpokladajú, že norma sa dotkne nájomníkov v najviac 7000 bytoch. Ak by všetci nájomcovia požiadali o pridelenie náhradného bývania, zo štátneho rozpočtu by podľa predlohy išlo na dotácie na výstavbu obecných nájomných bytov maximálne 3,6 miliardy korún.
kbp pto