Bratislava 18. februára (TASR) - Ornitológovia namietajú proti plánovanej jarnej výstavbe lesných ciest v prirodzených horských lesoch v častiach Bystrej doliny a Mlynných dolinách v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT). Aktivisti sa obávajú, že lesníci ohrozia svojimi aktivitami tieto lokality patriace do kategórie ochranných lesov. Mimovládne organizácie preto vyzývajú kompetentné orgány ochrany prírody, aby zvážili ďalšie rozhodnutia a zabránili nezvratnému znehodnoteniu prírodných hodnôt.
"Kvôli ťažbe dreva v týchto lesoch chcú na jar vybudovať lesné cesty o dĺžke viac ako 30 km," informoval TASR Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Plánované aktivity podľa ochranárov výrazne ovplyvnia populácie viacerých druhov živočíchov, najmä vtákov. "Jedným z najcitlivejších na zásahy do prirodzených lesov je celoeurópsky ohrozený druh tetrov hlucháň," objasnil.
O povolení realizácie lesných ciest rozhodol začiatkom roka 2008 Krajský úrad životného prostredia (KÚ ŽP) v Banskej Bystrici. "V Bystrej doline ten istý úrad zamietol výstavbu tých istých lesných ciest v roku 2005," upozornil Pavol Polák zo SOS/BirdLife. "V Mlynných dolinách v roku 2006 vybudovali lesníci kontroverzné protipožiarne pásy v dĺžke päť kilometrov a v súčasnosti chcú vybudovať nové do zostávajúcich prirodzených lesov," konštatoval. Rozdielne stanoviská v porovnaní s rokom 2005 vydala aj Správa NAPANT-u a Ústredie Štátnej ochrany prírody SR. "Je to následok čistiek v týchto organizáciách," myslí si.
"Na ochranu vtákov, živočíchov a biotopov, ktoré sú predmetom ochrany chráneného územia, neboli v rozhodnutí KÚ ŽP Banská Bystrica o výstavbe lesných ciest stanovené žiadne podmienky ochrany," tvrdí Brinzík. Mimovládne organizácie SOS/BirdLife Slovensko a Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v uskutočnených konaniach vzniesli početné pripomienky. "Úrad sa však s nimi nedostatočne vysporiadal a z týchto dôvodov pripravujeme odvolania k predmetným rozhodnutiam," domnieva sa. Podľa neho sa úrad snaží vylúčiť menované organizácie zo správnych konaní.
Argumentácia potrebou boja proti podkôrnemu hmyzu a ochranou proti požiarom je v lesoch s prioritou ochrany prírody vedecky neodôvodniteľná, tvrdia ornitológovia. "Nijakými umelými lesníckymi zásahmi nie je možné vytvoriť niečo lepšie ako vytvorí príroda. Človeku sa to zatiaľ nepodarilo v nijakom obore," povedal odborník na podkôrny hmyz Rastislav Jakuš.