SME

Ornitológovia: Lesníci ohrozujú Nízke Tatry

BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Lesníci svojimi aktivitami ohrozujú prirodzené horské lesy v Nízkych Tatrách. Tvrdí to Slovenská ornitologická spoločnosť SOS/BirdLife Slovensko. Ide o najzachovalejšie ...

BRATISLAVA 18. februára (SITA) - Lesníci svojimi aktivitami ohrozujú prirodzené horské lesy v Nízkych Tatrách. Tvrdí to Slovenská ornitologická spoločnosť SOS/BirdLife Slovensko. Ide o najzachovalejšie časti Bystrej a v Mlynných dolinách.

Pre ťažbu dreva chcú na jar v týchto lesoch vybudovať lesné cesty, viac ako 30 km, pričom ich sami zaradili do kategórie ochranných lesov s cieľom ochrany pôdy pred eróziou a ochrany nižšie položených lesných porastov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa ochranárov sú cesty navrhované do 150 až 200-ročných lesov, kde sa už desiatky rokov drevo neťažilo. Práve pre svoje vysoké prírodné hodnoty sa tieto lokality stali súčasťou Národného parku Nízke Tatry a splnili kritériá na zaradenie medzi územia sústavy európskych chránených území NATURA 2000, uvádza sa v tlačovej správe Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

O povolení vybudovania lesných ciest rozhodol začiatkom roka Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici. Ako uviedol Pavol Polák z SOS/BirdLife Slovensko, v Bystrej doline ten istý úrad zamietol výstavbu týchto lesných ciest v roku 2005. V Mlynných dolinách v roku 2006 vybudovali lesníci kontroverzné „protipožiarne pásy“ v dĺžke päť kilometrov a v súčasnosti chcú vybudovať nové do zostávajúcich prirodzených lesov.

Rozdielne stanoviská v porovnaní s rokom 2005 vydala podľa Poláka aj Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) a Ústredie Štátnej ochrany prírody SR, čo je "následok čistiek v týchto organizáciách". Podľa ochranárov tieto aktivity výrazne ovplyvnia populácie viacerých druhov živočíchov, najmä vtákov. Jedným z najcitlivejších na zásahy do prirodzených lesov je celoeurópsky ohrozený druh tetrov hlucháň. Na ochranu vtákov, živočíchov a biotopov, ktoré sú predmetom ochrany chráneného územia, neboli v rozhodnutí Krajského úradu životného prostredia Banská Bystrica o výstavbe lesných ciest stanovené žiadne podmienky ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol hovorca SOS/BirdLife Marek Brinzík, argumentácia, že je potrebné bojovať s podkôrnym hmyzom a ochranou proti požiarom je v lesoch s prioritou ochrany prírody vedecky neodôvodniteľná. „Nijakými umelými lesníckymi zásahmi nie je možné vytvoriť niečo lepšie ako vytvorí príroda. Človeku sa to zatiaľ nepodarilo v nijakom obore,“ povedal špecialista na podkôrny hmyz Rastislav Jakuš.

Mimovládne organizácie SOS/BirdLife Slovensko a Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) vzniesli početné pripomienky proti plánovanej výstavbe lesných ciest. Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici sa však s nimi nedostatočne vysporiadal a z týchto dôvodov pripravujeme odvolania k predmetným rozhodnutiam. Krajský úrad sa zároveň snaží vylúčiť ochranárske mimovládne organizácie zo správnych konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, SOS/BirdLife Slovensko a Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) majú informácie aj o ďalších návrhoch na výstavbu lesných ciest, ktoré merajú viac ako 100 kilometrov v zachovalých lesoch takmer celého NAPANT-u, o návrhoch na aplikáciu chemických látok, vrátane leteckej a o rozsiahlej ťažbe v území. V dotknutých lokalitách sú sústredené cenné prírodné hodnoty národného parku, ktoré by mali byť zaradené do zóny bez ľudských zásahov, tak ako to bolo zverejnené v poslednom známom návrhu zonácie Národného parku Nízke Tatry. Budovaním lesných ciest, používaním chemických látok a ťažbou dreva v týchto lokalitách sú ohrozené prírodné hodnoty národného parku a samotný zmysel Národného parku Nízke Tatry, tvrdí SOS/BirdLife Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 082
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 725
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 155
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 155
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 094
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 481
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu