Banská Bystrica 18. februára (TASR) - Projekt, ktorý má zlepšiť schopnosť štátnych aj neštátnych ochrancov prírody, vysvetliť ich poslanie verejnosti, komunikáciu so zainteresovanými stranami a zvýšiť záujem o informácie týkajúce sa ochrany prírody, realizujú Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) a Nadácia Ekopolis. Orientovaný je na vzťah ochrany prírody a turizmu a poznatky z neho budú môcť využiť pri komunikácii aj vlastníci pôdy a lesov, samosprávy, investori a ďalší zainteresovaní.
Do projektu Komunikačné a interpretačné stratégie ochrany prírody, ktoré spomínané inštitúcie realizujú na chránenom území Natura 2000 Ďumbierske Nízke Tatry, je zapojené aj nemecké združenie Ekologický turizmus v Európe (ETE). Ukončiť ho mali pôvodne do konca februára, termín však posunuli do konca júna tohto roku. Poznatky, ktoré získajú, budú využiteľné na ktoromkoľvek chránenom území na Slovensku.
"Sme presvedčení, že veľké množstvo konfliktov medzi ochranármi a investormi spočíva nie v zlých úmysloch jedných alebo druhých, ale skôr v nedostatku komunikácie. Investori nevedia presne vysvetliť, prečo robia to, čo robia, ochranári nie sú schopní celkom dobre odkomunikovať, prečo a ako chcú ochrániť prírodu. Je to logické, ochranári sú profesionáli v ochrane prírody a možno nie sú až takí skúsení a zbehlí v komunikácii vo vzťahu k verejnosti," povedal pre TASR Ján Roháč z Nadácie Ekopolis.
Autori projektu sa preto snažia odstrániť možné nedorozumenia medzi ochranármi a podnikateľmi či investormi v oblasti cestovného ruchu v chránených oblastiach. Tiež vytvoriť účinný spôsob na odovzdávanie si včasných a zrozumiteľných informácií medzi zainteresovanými skupinami. Do projektu sú zapojení aj niektorí experti z oblasti marketingu a trvalo udržateľného turizmu. Polovicu financií na jeho realizáciu zabezpečuje nemecká donorská nadácia DBU, ostatné NAPANT, Nadácia Ekopolis a nemecké združenie ETE, dodal Roháč.
Súčasťou projektu budú okrem iného aj metodické materiály priamo alebo nepriamo týkajúce sa komunikácie správy chráneného územia s verejnosťou. Tiež príručka opisujúca základy komunikácie v ochrane prírody, jej metódy, kombinácie a špecifikácie komunikácie s jednotlivými cieľovými skupinami. V rámci projektu pripravia aj manažérske plány turizmu v chránených územiach, budovania turistických a náučných chodníkov, ich infraštruktúry a informačných prvkov a ďalšie dokumenty na zlepšeniu postavenia ochrany prírody na Slovensku.