Bratislava 18. februára (TASR) - Súdny znalec získava prácne podklady, aby mohol urobiť posudky na zhabané lode bývalého šéfa skrachovaných nebankových subjektov Vladimíra Fruniho. Keď budú posudky hotové, bratislavský Obvodný úrad (OÚ) ich chce vydražiť naraz. Situáciu komplikuje fakt, že OÚ nemá k dispozícii potrebné dokumenty, TASR informoval dnes prednosta OÚ Otto Galis.
Na Slovensku sú tri motorové člny a v Chorvátsku ostali dve jachty, pretože ich doprava na Slovensko by bola pridrahá. Správcom zhabaného majetku je OÚ v Bratislave na základe poverenia Špeciálneho súdu SR.
"Najväčšie problémy sú so zistením identifikačných znakov, technických parametrov a výrobných čísel, a my k tomu nemáme doklady, ktoré potrebuje súdny znalec," povedal Galis. Znalec ich potom musí získať od výrobcu a hľadať dodávateľa cez internet. Výrobcom lodí, ktoré sú na Slovensku, je firma v Spojených štátoch amerických. Ak znalec nemá nadobúdacie dokumenty k lodi, firma sa správa veľmi nedôverčivo, nechce poskytnúť doklady, pretože chráni zákazníkov, vysvetlil Galis.
Keď budú hotové súdno-znalecké posudky, OÚ vydraží lode v súlade zo zákonom. OÚ uvažuje o tom, že na svojej internetovej stránke umiestni znalecké posudky lodí, aby mali záujemcovia potrebné informácie. Lode sú vo veľmi zlom technickom stave, doplnil Galis. V jednom balíku by chcel bratislavský OÚ vydražiť aj dve zhabané autá.
Na rozdiel od Fruniho motoriek v Košiciach ide v prípade lodí podľa Galisa o komplikovanejší proces. Znalecký posudok na motorky je jednoduchší a nebolo ich treba doviezť zo zahraničia s náročnou administratívou.
Majetok po Frunim dopravili na Slovensko minulý rok v dvoch transportoch, 30. novembra to boli dve vozidlá, motorový čln, dva počítače a tri telefóny, a koncom roka - 6. decembra - dva motorové člny. Úrad vynaložil na manipuláciu a dopravu lodí, konzervačné práce na plavidlách, ich očistenie či na súdno-znalecké posudky okolo 700.000 korún. Podľa prednostu Galisa sú tieto náklady reálne.
Pri krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa stratili úspory desaťtisícok ľudí. Od roku 1997 do 4. februára 2002 uzatvorili spoločnosti vyše 850.000 zmlúv, výška vkladov bola takmer 63 miliárd korún. Špeciálny súd odsúdil Fruniho na 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine.
vlk ikr ed