BANSKÁ BYSTRICA 18. februára (SITA) - Uznesenie banskobystrického mestského zastupiteľstva, ktorým v decembri väčšina poslancov schválila predaj okolo 20 mestských nehnuteľností za spolu zhruba 200 miliónov korún, je podľa nezávislého poslanca Vladimíra Pirošíka protizákonné a preto neplatné. Jeho súčasťou je totiž aj predaj nehnuteľností na Rudohorskej ulici bez uvedenia kupca a konkrétnej kúpnej ceny, čo Pirošík považuje za „bianko šek.“ Nový nadobúdateľ nie je v uznesení uvedený vôbec, cena len približne – na minimálne 25 miliónov za všetky nehnuteľnosti uvedené v bodoch 35 a 36 uznesenia.
Pirošík preto ešte v stredu minulého týždňa podal okresnej prokuratúre podnet na preskúmanie zákonnosti uznesenia, v ktorom žiada, aby proti uzneseniu podala protest. „Podľa zákona o majetku obcí podliehajú schváleniu obecným zastupiteľstvom vždy zmluvné prevody vlastníctva nehnuteľného majetku. K zmluvnému prevodu, teda k samotnému uzavretiu zmluvy medzi mestom a novým nadobúdateľom teda môže dôjsť až po rozhodnutí mestského zastupiteľstva o tom, komu presne sa nehnuteľnosť predá a za akú cenu,“ uviedol Pirošík.
Hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová pripomenula, že v spomínaných bodoch uznesenia je navrhovaná cena uvedená, a to minimálne 25 miliónov korún. Na otázku, prečo boli medzi predajmi aj tie, pri ktorých nebol určený kupujúci, neodpovedala. „Pokiaľ ide o decembrové zasadnutie mestského zastupiteľstva, poslanci uznesenia schválili, primátor ich podpísal a prokuratúra nevzniesla námietky,“ uviedla.
Kontroverzný rozsiahly predaj mestských nehnuteľností schválila väčšina mestských poslancov na zasadnutí 4. decembra. O všetkých predajoch sa hlasovalo vcelku v jednom uznesení. Nezávislí poslanci vtedy kritizovali, že predaje boli na zastupiteľstvo predložené narýchlo, iba v deň zasadnutia, na ktorom sa o nich hlasovalo. Upozornili, že mesto nehnuteľnosti predáva výrazne pod cenu a pri predaji v súťaži mohlo získať oveľa väčšiu sumu. Ich domnienky neskôr potvrdili odhady vypracované realitnými kanceláriami. Primátor Ivan Saktor uznesenie podpísal 13. decembra vrátane bodov 35 a 36, kde sa neuvádza kupec ani konkrétna cena predávaných nehnuteľností. Predaje mestských nehnuteľností považuje za štandardné. „Opozícia si hovorí svoje, demokracia sa končí vtedy, keď sa hlasuje,“ povedal Saktor. Nezávislí poslanci avizovali, že do zastupiteľstva predložia novelu zásad hospodárenia s majetkom mesta, ktorá zavedie väčšie využívanie obchodných verejných súťaží. Sami však potrebnú väčšinu v zastupiteľstve na jej schválenie nemajú.