Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák dnes rokoval s primátorom Pezinka Oliverom Solgom a jeho spolupracovníkmi o schválenej skládke odpadov.
Ako pre TASR uviedol hovorca tohto rezortu Peter Višváder, témou diskusie bolo vyjasňovanie si postojov na budovanie spornej skládky odpadov, ktorá v posledných dňoch rozvírila verejnú mienku v Pezinku a ktorou sa opakovane zaoberal aj Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody.
Okrem pripravovaného podnetu ministra Izáka na Krajskú prokuratúru v Bratislave, ktorého cieľom bude preverenie zákonnosti postupu štátnych orgánov, vo veci už od 5. februára koná rezortná kontrola Ministerstva životného prostredia SR. Izák tiež rozhodol, že situáciu priamo na mieste budú monitorovať príslušné orgány životného prostredia SR, najmä Obvodný úrad životného prostredia.
Touto problematikou sa bude v stredu na svojom riadnom rokovaní zaoberať aj vláda SR. V súčasnosti vo veci povoľovania skládky prebieha odvolacie konanie, v rámci ktorého prvostupňové rozhodnutie preveruje ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Pezinčania nechcú novú skládku, vyzývajú premiéra
Pezinčania v stredu 20. februára odovzdajú svoju výzvu s petičnými hárkami predsedovi vlády SR vo veci umiestnenia skládky odpadov v Pezinku.
"V utorok uzavrieme petíciu občanov a v stredu dopoludnia odovzdáme na Úrade vlády," pre TASR dnes potvrdil člen občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Jaroslav Pavlovič. Podľa neho boli príjemne prekvapení, keď počas niekoľkohodinového piatkového protestného zhromaždenia na Radničnom námestí petíciu podpísalo 5075 občanov. Táto aktivita pokračovala cez víkend a podpisovaním hárkov v galérii Prokop, niektorých obchodoch a na Mestskom úrade potrvá do popoludnia 19. februára.
Vo svojej výzve premiérovi Pezinčania uvádzajú hlboké znepokojenie nad aroganciou, s akou niektoré orgány štátnej správy vnucujú mestu súkromný záujem. Proti ich vôli a protiprávne umiestňujú do mesta obrovskú skládku odpadov. Pre veľkú väčšinu tam bývajúcich občanov je to jedna z najväčších hrozieb, ktorú jednoznačne odmietajú z obavy o zdravie.
Chcú len dodržiavanie zákonov
"Štatistiky o špecifických druhoch onkologických ochorení v Pezinskom okrese sú už dnes alarmujúce," uvádzajú 40-ročné dôsledky nelegálnej starej skládky v blízkosti mesta s miliónmi ton odpadu, vrátane nebezpečného. V prípade vybudovania novej skládky by sa negatívny dopad na ich zdravie znásobil. Postup kompetentných orgánov vnímajú občania ako hrubú nespravodlivosť. Samospráva mesta vyjadrila pred rokmi svoj názor v územnom pláne, v ktorom skládku zakázala a kompetentné orgány to ignorujú. Povolením novej skládky sa rozhoduje o osude ich mesta. Preto podpísaní občania žiadajú, aby Pezinok zostal vinohradníckym mestom s 800-ročnou tradíciou a nie zapáchajúcou perifériou Bratislavy navždy zničenou smetiskami.
"Nechceme nič viac ako dodržiavanie zákonov. Nechceme iba nezmyselne a predčasne umierať," končia svoju výzvu premiérovi a obracajú sa naňho ako na najvyššieho predstaviteľa výkonnej moci. Žiadajú ho o zabezpečenie dôslednej kontroly kompetentných orgánov v pôsobnosti Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR a Ministerstva životného prostredia SR v tejto kauze. Žiadajú dodržanie zákonnosti a teda rešpektovanie ich vôle vyjadrenej samosprávou Pezinka, ktorá ďalšiu skládku v meste zakázala.