Staré Hory 19. februára (TASR) - Aktuálne pozorovania z pohorí Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Starohorských vrchov nasvedčujú, že kohúty tetrova hlucháňa už začali v týchto dňoch so zásnubami. Aj keď v lesoch, v ktorých žijú, panuje ešte zima, najnedočkavejšie kohúty to neodrádza od tokania. Ohlasovali sa aj počas víkendu, keď sa k nám dostal veľmi chladný arktický vzduch.
"Začiatok jarného toku našich najväčších lesných kurovitých vtákov spadá obyčajne do druhej dekády februára. Hluchánie kohúty sú najväčšími ranostajmi spomedzi vtákov, ktoré u nás žijú. Tokať začínajú už dve hodiny pred východom slnka. Počas mesačných nocí niektoré tokajú s menšími prestávkami od večerného zotmenia až do ranného svitania," uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Kohúty tetrova hlucháňa sú "vášnivými pytačmi". Roztúžený kohút môže odrecitovať ľúbostné trojveršie počas jednej noci až 1500-krát. Za celé obdobie toku, ktoré trvá obyčajne do polovičky mája, svoje trojveršie odprednášajú aj 50 000-krát. Tokajú v charakteristickej póze, aby čo najviac zaimponovali sliepkam, majú do vejára rozprestreté chvosty, hlboko spúšťajú krídla a našuchoria si perie na krku a hrvoli. Za tmy tokajú na stromoch, po rozbresku zletia na zem.
Vyvolený kohút môže oplodniť tri až šesť sliepok. Tie znášajú obyčajne začiatkom mája šesť až dvanásť vajíčok, ktoré zahrievajú samé takmer mesiac. Potomstvo vychovávajú tiež samé, poslanie kohútov hlucháňov pri zachovaní rodu sa končí párením.
Za posledných štyridsať rokov sa počet hlucháňov v slovenských lesoch výrazne znížil. Kým v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v nich žilo približne 3000 kohútov, v súčasnosti je ich menej ako tisíc, konštatoval Saniga.
mb pa