Bratislava 19. februára (TASR) - Od vstupu Slovenska do schengenského priestoru (polnoc z 20. na 21. decembra 2007) sa na naše územie z Ukrajiny denne nelegálne dovezie v priemere 25 679 cigariet, čo predstavuje daňový únik viac ako 69 tisíc korún. Za takmer dva mesiace členstva SR v európskom "bezhraničnom priestore" to predstavuje 1 540 734 kusov nelegálne dovezených tabakových výrobkov od východného suseda SR. Daňový únik tak k 17. februáru presiahol štyri milióny korún.
Vedúca organizačného oddelenia a hovorkyňa riaditeľa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová pre TASR potvrdila, že práve tabakové výrobky a pohonné látky sú najproblematickejšími komoditami. "Je to tovar vysoko zdaniteľný a z tohto dôvodu je oň veľký záujem," vysvetlila.
Samotný vstup SR do Schengenu priniesol zvýšenie stupňa ochrany štátnej hranice s Ukrajinou. Ku zmenám došlo v technickom vybavení útvarov a v zlepšení infraštruktúry hraničných priechodov. Týka sa to najmä kontrolnej haly na priechode Ubľa či detektorov radiácie v Čiernej nad Tisou, Maťovciach, Vyšnom Nemeckom a Ubli.
"K výraznej kvalitatívnej zmene colných kontrol došlo odovzdaním do užívania inšpekčného systému na kontrolu železničných vozidiel inštalovanom v Maťovciach v decembri 2007. Jedná sa o nedeštruktívne inšpekčné zariadenie bez kontaminácie rádioaktivitou, kde po skončení skenovania na vozidlách nezostávajú žiadne stopy," pripomenula Baloghová s tým, že tento systém vykonáva kontrolu vlakov a vlakových súprav za jazdy. "To výrazne skrátilo čas potrebný na vykonanie colnej kontroly prepravovaného tovaru."
Prínosom bolo aj vybudovanie spomínanej haly dôkladných kontrol na hraničnom priechode Ubľa, ktorá bola odovzdaná do užívania v septembri 2007. Táto, podobne ako na colnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké, slúži na vykonávanie dôkladných kontrol vozidiel pri odhaľovaní porušenia colných a daňových predpisov pri prestupe hranice.
Ministerstvo vnútra na otázku TASR týkajúcu sa stavu nelegálnej migrácie na slovenských hraniciach od prijatia SR do Schengenu odpovedalo, že tlak na vonkajšiu hranicu nevykázal podľa počtu prípadov zvýšenie. Od 21. decembra 2007 do 14. februára 2008 bolo zaznamenaných 112 prípadov tlaku nelegálnej migrácie z Ukrajiny na naše územie, z Poľska 30. V smere zo Slovenska do Rakúska došlo k ôsmim prípadom.
Prostredníctvom schengenského informačného systému (SIS), ktorý umožňuje bezpečnostným orgánom monitorovať údaje o osobách a predmetoch zaradených do databázy v ktoromkoľvek členskom štáte a následne adekvátne reagovať, vypátrala polícia od 1. septembra 2007 do 30. januára tohto roku 614 osôb, ktorým bol odmietnutý vstup do schengenského priestoru. Systém pomohol nájsť aj 41 vozidiel a 55 vecí. Naopak, na požiadanie SR bolo v zahraničí prostredníctvo SIS vypátraných v rovnakom období 646 osôb, 39 vozidiel a 103 vecí.
Po počiatočných obavách zo slovenskej účasti v schengenskom priestore, najmä zo strany Rakúska, v pondelok 18. februára rakúsky minister vnútra Günther Platter počas návštevy Eisenstadtu zdôraznil, že sa presvedčil aj o tom, že nové vonkajšie hranice EÚ, napríklad medzi SR a Ukrajinou, sú po počiatočných problémoch medzičasom veľmi dobre zabezpečené.