Bratislava 19. februára (ČTK) -
Nové tepelné elektrárne by mohli vzniknúť pri Trebišove a Strážskom na východe Slovenska. K prvému projektu ministerstvo vydalo podporné stanovisko.
VIDEO - Greenpeace protestovalo z ministerského balkóna
VIDEO: Silvia Pňačková
Aktivisti v žltých kombinézach krátko po desiatej hodine pristavili rebrík k budove ministerstva v centre Bratislavy. Traja muži sa potom vyšplhali na balkón vo výške asi desiatich metrov a vyvesili transparent s nápisom: "Klimatické zmeny začínajú tu!".
Greenpeace pripomenulo, že tepelné elektrárne produkujú emisie oxidu uhličitého a zvyšujúci sa podiel CO2 v ovzduší spôsobuje globálne otepľovanie a ďalšie klimatické zmeny. "Očakávali sme, že ministerstvo na tento problém upozorní, ale v posudku (ministerstva) sa emisie CO2 vôbec nespomínajú," zdôvodnil dnešný protest expert Greenpeace na energetiku Karel Polanecký.
Hovorca ministra životného prostredia Jaroslava Izáka Peter Višváder oponoval, že projekt trebišovskej elektrárne spĺňa všetky normy platné na Slovensku aj v Európskej únii. "Stanovisko ministerstva je iba doporučujúce, nie je také, že by povoľovalo stavbu," dodal.
Polanecký však trval na tom, že ministerstvo malo spomenúť riziko nárastu splodín CO2. Krajina sa totiž zaviazala postupne znížiť produkciu C02 o 20 percent, ale po postavení elektrárne v Trebišove by sa naopak zvýšila tvorba plynu na Slovensku asi o deväť percent.
Protestnú akciu Greenpeace napokon ukončil policajný zásah. Samotné vyvesenie transparentu sledoval síce len jeden mestský policajt, ktorý v tom čase čakal na odťahovú službu pre nesprávne parkovanie, ale postupne sa pred budovou ministerstva zišla asi desiatka členov štátnej polície. Na ich výzvu napokon traja aktivisti odblokovali okno vedúce na balkón a policajti ich odviedli cez vnútro budovy.
Slovensko chce stavbou nových elektrární nahradiť výpadok po odstavení časti atómovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Okrem tepelných elektrární preto podporuje aj dostavbu ďalších blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach. Greenpeace však protestuje aj proti elektrárni v Mochovciach, pretože vraj chýbajú záruky, že bude bezpečná.
Izák sa dnes stretol s protestujúcimi aktivistami Greenpeace
Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák dnes prijal aktivistov Greenpeace Juraja Rizmana a Karla Polaneckého. Minister takto reagoval na dopoludňajší protest Greenpeace na balkóne rezortu proti záverečnému súhlasnému stanovisku ministerstva pri hodnotení vplyvov uvažovanej trebišovskej tepelnej elektrárne na životné prostredie (v rámci procesu EIA). TASR o tom informoval hovorca rezortu Peter Višváder.
Aktivitu Greenpeace prijal minister podľa Višvádera ako racionálnu pripomienku. "Ich obavy však vyvrátil vypracovanými štúdiami renomovaných odborníkov, ktoré v tomto konkrétnom prípade tvorili podklad pre tvorbu záverečného stanoviska rezortu," povedal. Minister zdôraznil, že pri vypracovaní záverečného stanoviska postupovalo ministerstvo v súlade s platnou slovenskou i európskou legislatívou.
"Rezort bojuje za znižovanie objemu vypúšťaných emisií a v prípade uvedenia do prevádzky by sa nová elektráreň musela zmestiť do kvót Národného alokačného plánu, ktorý je schválený Európskou komisiou. Elektráreň by nedostala kvóty oxidu uhličitého navyše," uviedol na stretnutí Izák. Objasnil, že každá nová technológia musí prejsť skúšobnou prevádzkou a monitoringom. Zároveň zdôraznil, že sa zasadzuje za to, aby v podobných prípadoch mala rozhodujúce slovo samospráva a miestni obyvatelia. Rezort v súčasnosti pracuje na koncepcii lepšieho využitia alternatívnych zdrojov energie, najmä vodných zdrojov a biomasy.
Súhlasné stanovisko MŽP SR v Novému energetickému zdroju v Trebišove, v ktorom zhodnotilo navrhovanú technológiu ako vyhovujúcu európskym a slovenským normám, má iba odporúčací charakter. "V ničom neobmedzuje stavebný orgán mesta Trebišov alebo krajský stavebný úrad v Košiciach, ktorý by mal rozhodovať v konečnej fáze a vydať konečné stanovisko," konštatoval Višváder.
Autor: šif

Beata
Balogová
