NITRA 19. februára (SITA) – Projekt vytvorenia archeologického a národopisného múzea v obci Iža v okrese Komárno sa ocitol na mŕtvom bode.
V rámci Programu susedstva obec žiadala o dotáciu z fondov Európskej únie spoločne so zahraničným partnerom – Maďarským národným múzeom a obcou Vértesszölös. Slovenská strana uspela, maďarská nie, preto z projektu vystúpila. „Momentálne hľadáme nového partnera z Maďarska, pokiaľ ho nenájdeme, stojíme,“ povedal pre agentúru SITA starosta Iže František Sámson. Projekt je už pripravený, obec naň získala z fondov štyri milióny korún.
Múzeum má byť na dvoch miestach – priamo v prírode na nálezisku rímskeho vojenského tábora z druhého storočia pri Dunaji a v budove bývalej materskej školy v obci Iža. Vojenský tábor rímskych legionárov v Iži – Leányváre je unikátom nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Jeho výnimočnosť spočíva najmä v tom, že vznikol až za hranicou Rímskej ríše. Kamenná pevnosť známa pod názvom Castella Celemantia s dvadsiatimi vežami zaberala plochu troch hektárov. Zanikla na prelome 4. a 5. storočia, keď do rímskej provincie Panónia, teda dnešného Maďarska, začali prenikať kmene Gótov a kočovných Hunov. Už mnoho rokov tu robí výskum Archeologický ústav SAV v Nitre, ktorý tu zároveň každoročne organizuje aj letnú školu pre študentov archeológie.
Obecné múzeum má podľa projektu pozostávať z dvoch samostatných expozícií – archeologickej a národopisnej. Vytvorí ich Podunajské múzeum v Komárne. Archeologická expozícia predstaví verejnosti nálezy z výskumu rímskej pevnosti, napríklad výzbroj rímskych legionárov, časti ich odevu, šperky, mince či modely opevnenia a kasární. Osobité tradície Ižanov má priblížiť národopisná výstava. V Iži bola dlhodobejšia endogamia a dedinčania sa sobášili medzi sebou, obec dospela k istej izolácii a zachovala si vlastné zvyky. V múzeu by mali byť aj priestory pre prednášky, premietania ako aj knižnica.