Omšenie. Vláda bude môcť posúdiť návrhy na zmeny trestných kódexov, ktoré počítajú okrem iného s možnosťou sankcionovať firmy za trestné činy ich konateľov či s úpravou pravidiel pri vymeriavaní trestov súdmi. Polícia by zas mala získať väčšie právomoci pri odpočúvaní, podľa ministerstva spravodlivosti by súdy mohli vďaka zmenám rozhodovať rýchlejšie. Návrhy dnes odobrila legislatívna rada vlády, informovala ČTK štátna tajomníčka ministerstva Anna Vitteková.
Pokiaľ so zmenami bude súhlasiť vláda a schváli ich parlament, mala by sa zmierniť napríklad zásada, podľa ktorej sa pri spáchaní viacerých trestných činov zvyšuje horná hranica najzávažnejšieho trestného činu. Tiež by sa malo čiastočne obmedziť pravidlo, podľa ktorého sa ukladajú výnimočné tresty po spáchaní tretieho násilného trestného činu jedným páchateľom.
Novela Trestného zákona počíta s možnosťou siahnuť na majetok firiem, ktorých konatelia sa prostredníctvom nich dopustili trestných činov. K takejto zmene nútia Slovensko medzinárodné záväzky.
Pomerne rozsiahle zmeny navrhol Harabinov úrad v Trestnom poriadku, teda v pravidlách pre sudcov, prokurátorov, advokátov a policajtov. Po novom by napríklad väčšinu prípadov na súdoch mohol rozhodovať iba jeden sudca, viacčlenné senáty by boli vyhradené už iba pre posudzovanie najzávažnejších zločinov, čo by malo podľa autorov novely prispieť k zrýchleniu rozhodovania na súdoch.
Policajti by mali mať podľa zverejneného návrhu väčšie právomoci pri odpočúvaní. V niektorých prípadoch by polícia mohla podľa predlohy použiť pred súdom ako dôkaz aj odposluch ľudí, ktorých súd priamo nepovolil odpočúvať. Polícia by mala mať naopak menej možností pri odhaľovaní korupcie verejných činiteľov, ktorých podľa návrhu už nebudú môcť policajní agenti nabádať na prevzatie úplatku. Ďalšou navrhovanou zmenou je zámer zrušiť možnosť pre korunných svedkov, aby sa v prípade usvedčovania komplicov z najzávažnejších zločinov sami mohli úplne vyhnúť odsúdeniu.
Lipšic: Novela trestných kódexov zmierňuje tresty pre násilné trestné činy
Poslanec za KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic nesúhlasí s novelami trestných kódexov, ktoré pripravilo Ministerstvo spravodlivosti SR.
"Ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh, ktorý zmierňuje tresty pre násilné trestné činy a recidivistov," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Lipšic. Podľa neho sa navrhuje zrušenie asperačnej zásady. Táto zásada postihuje prísnejšie páchateľov, ktorí spáchali dva a viac trestných činov a z tých aspoň jeden musí byť zločin.
Lipšic: Trestná sadzba sa znižuje pre veľkých zlodejov
"Návrh taktiež obmedzuje zásadu trikrát a dosť," povedal poslanec. Ministerstvo podľa Lipšica navrhuje, aby sa táto zásada už nevzťahovala na trestný čin lúpeže. Exminister spravodlivosti uviedol, že zásada trikrát a dosť sa využíva až v 70 % najmä pri tejto trestnej činnosti.
Podľa Daniela Lipšica sa tresty pre násilné trestné činy sa môžu pre niektorých delikventoch znížiť o jednu tretinu až o polovicu.
Exministrovi sa tiež nepáči, že v návrhu ministerstva spravodlivosti sa zmierňujú podmienky pre podmienečné prepustenie. Dnes po spáchaní prečinu, teda menej závažného trestného činu sa môže páchateľ dostať na slobodu po jednej polovici výkonu trestu. Ak spácha zločin po dvoch tretinách a ak spácha obzvlášť závažný zločin po troch štvrtinách výkonu trestu. Návrh to mení tak, aby aj páchatelia zločinov mohli už po jednej polovici výkonu trestu opustiť celu a páchatelia obzvlášť závažných zločinov by mohli byť na slobode po dvoch tretinách výkonu trestu.
Kritika neobišla ani zavedenie zodpovednosti právnických osôb. "Tento spôsob je unikátny v celej Európe," povedal Lipšic. Ako ďalej doplnil, budú zavedené len ochranné opatrenia voči právnickým osobám v podobe zhabania vecí alebo majetku.
Podľa Lipšica sa tiež znižujú tresty pri majetkovej trestnej činnosti. "Trestné sadzby sa znižujú pre veľkých zlodejov a pre malých zlodejov ostávajú rovnaké," povedal.
Hlavným cieľom novely trestného poriadku je podľa exministra uľahčiť život podozrivým z korupcie a organizovaného zločinu. Lipšic uviedol, že podľa tejto novely je možné prepustenie podozrivého na kauciu aj v prípade, ak by existovalo podozrenie, že zadržaný bude ovplyvňovať svedkov.
"Návrh tiež obmedzuje trestné stíhanie vo veci na dobu šesť mesiacov. Potom bude musieť byť povinne zastavené alebo prerušené," povedal dnes Lipšic. "Tento návrh je pre boj proti organizovanej kriminalite neprijateľný," doplnil. Rovnako označil aj to, že nebude možné využívať spoluprácu ostatných obvinených a korunných svedkov. "Podľa návrhu nebude môcť získať korunný svedok trestno-právnu imunitu," uviedol poslanec za KDH.
Autor: šif

Beata
Balogová
