Pezinok. Pezinská spoločnosť Ekologická skládka, ktorá má povolenie na výstavbu skládky odpadov Nová jama, odstupuje od tohto projektu a nebude ho realizovať.
"Po zavádzajúcej a hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii našej spoločnosti, ako aj osoby predsedu predstavenstva spoločnosti sme sa rozhodli, že od výstavby skládky upúšťame a celý projekt sme preto odovzdali tretej osobe," uvádza sa vo vyjadrení, ktoré dnes TASR poskytol predseda predstavenstva a.s. Ekologická skládka Ján Man.
V zdôvodnení konštatuje, že spoločnosť podala v auguste 2002 žiadosť o umiestnenie skládky, ktorá bola v tom čase v súlade s územným plánom mesta Pezinok a bola na ňu vypracovaná štúdia EIA na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Ani štyri mesiace po podaní žiadosti nebolo o umiestnení stavby rozhodnuté a s cieľom zabrániť výstavbe bol územný plán v hrubom rozpore so zákonom mestskými poslancami zmenený. Spoločnosť na nezákonnosť zmeny územného plánu viackrát upozorňovala príslušné orgány, ktoré sa s jej tvrdením stotožnili a na podnet generálneho prokurátora Ústavný súd SR územný plán v roku 2006 zrušil pre jeho rozpor s Ústavou a zákonmi SR. Napriek tomu mesto Pezinok nevydalo ani po štyroch rokoch územné rozhodnutie, až na základe odvolania rozhodol príslušný nadriadený orgán. Následne spoločnosť požiadala Inšpekciu životného prostredia o vydanie integrovaného povolenia. Zákonné rozhodnutie povoľujúce výstavbu skládky teda spoločnosť získala až po viac ako päť a pol roku napriek tomu, že zákon počíta so 60 dňami od podania žiadosti.
"Naša spoločnosť chcela mestu Pezinok, ako aj okolitým obciam a ich občanom pomôcť v probléme s likvidáciou komunálneho odpadu. Výstavbou skládky by sa občanom znížil poplatok za odvoz a likvidáciu odpadu minimálne o 80 percent," dodal Man.
Petícia proti skládke v Pezinku sa skončila, doručia ju vláde
Pod petíciu proti zriadeniu skládky odpadu v Pezinku sa za tri dni podpísalo okolo 6 000 občanov. "Podpisy sme začali zbierať v piatok, pokračovali sme v pondelok a dnes do 16:00. Účasť na petícii je na úrovni účasti voličov v komunálnych voľbách v Pezinku, takže treba povedať, že Pezinčania zistili, že sa ide diať niečo veľké a zmobilizovali svoje sily," povedal pre agentúru SITA Miroslav Král z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Podpisové hárky doručí iniciatíva v stredu o 8:30 na Úrad vlády SR, vláda by mala o kauze rokovať v samostatnom bode. Premiér Robert Fico by mal zároveň v stredu poveriť ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, aby sa pre skládku v Pezinku obrátil na prokuratúru. Izák má požiadať krajskú prokuratúru, aby prešetrila, či štátne orgány postupovali pri povoľovaní novej skládky v Pezinku podľa zákona.
V piatok sa v Pezinku konalo verejné zhromaždenie občanov na protest proti plánovanému vybudovaniu skládky odpadu v tzv. Novej jame, ktorá sa nachádza necelých 300 metrov od mestskej obytnej zóny. Pezinčania novú skládku dlhodobo odmietajú najmä z obavy o svoje zdravie a životné prostredie. V meste už totiž je jedna skládka s miliónmi ton odpadu, vrátane nebezpečného.
Odporcovia výstavby novej skládky v Pezinku argumentujú zdravotnými dôsledkami a tiež tým, že sa nechcú stať regionálnym smetiskom. Väčšina odpadov, ktoré sa do roku 2007 priviezli na skládku v Pezinku, pochádzala z iných lokalít.
Kým z mesta Pezinok sa na skládke ukladalo ročne približne päťtisíc ton odpadu, ďalších približne 60-tisíc ton privážali. Po prepočítaní plochy a objemu novej skládky by to predstavovalo takmer dvanásť futbalových ihrísk, na ktorých stoja tesne vedľa seba štvorposchodové bytovky. To je len kapacita prvej etapy skládky.
Pri údajoch o ploche a objeme vychádzali zástupcovia občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta z oficiálneho rozhodnutia o integrovanom povolení. Podľa prieskumu verejnej mienky zo septembra minulého roka 81 % občanov mesta odmieta vybudovanie novej skládky odpadov.
Autor: šif

Beata
Balogová
