Bratislava 20. februára (ČTK) - ČTK to povedala právna zástupkyňa pezinských aktivistov Zuzana Čaputová. Postavenie skládky totiž podľa nej hrozí naďalej. Plánovanou skládkou sa má dnes zaoberať aj vláda.
"Z hľadiska nášho snaženia sa veľa nemení. Že to nebude prevádzkovať Ekologická skládka, je skoro nevýznamné, lebo my nebojujeme proti firme, ale snažíme sa, aby skládka nebola bez ohľadu na to, kto ju chce prevádzkovať," reagovala pre ČTK Čaputová.
Rozhodnutiu Ekologickej skládky odstúpiť od projektu predchádzala minulotýždňová demonštrácia Pezinčanov proti smetisku. Aktivistom sa nepáči, že skládka pre Bratislavský kraj má vzniknúť len niekoľko stoviek metrov od centra vinohradníckeho mesta. Upozorňovali okrem toho, že prednosta krajského stavebného úradu, ktorý vydal územné rozhodnutie o skládke, je nominant najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Ján Man mladší - syn podnikateľa, ktorý žiadal o povolenie pre skládku a zároveň majiteľ pozemkov pod plánovanou skládkou.
Spoločnosť v utorok oznámila, že projekt prevádza na inú firmu "po zavádzajúcej a hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii". Podľa aktivistov však táto zmena nebude mať vplyv na prípadné zastavenie budovania skládky. Milan Konfráter z občianskej iniciatívy uviedol, že na mieste zamýšľanej skládky už v týchto dňoch pracujú stroje.
Plánovanou výstavbou skládky v Pezinku by sa dnes mala zaoberať aj vláda, ktorá by mala poveriť ministra životného prostredia Jaroslava Izáka, aby dal postup úradov pri povoľovaní výstavby skládky preveriť prokuratúre. Aktivisti dnes premiérovi Robertovi Ficovi poslali výzvu proti skládke, pod ktorú sa podpísalo vyše 6000 občanov zhruba 20-tisícového Pezinka.
Aktivisti napríklad namietali, že povelenie na budovanie nového smetiska je v rozpore s územným plánom mesta. Podľa Inšpektorátu životného prostredia však súčasný plán zrušil Ústavný súd, šéf úradu Miroslav Held okrem toho upozornil, že prípadné nevybudovanie skládky by mohlo viesť ku kolapsu pre údajné nedostatočné kapacity súčasných skládok.
kbp fil