Bratislava 20. februára (TASR) - Upravenie a rozšírenie pôsobnosti spoločného kontaktného pracoviska na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Jarovce-Kittsee, a to z dôvodu pristúpenia SR do schengenského priestoru, je hlavným cieľom Dohody medzi vládou SR a vládou Rakúska, s ktorou dnes súhlasil slovenský kabinet.
Podľa Ministerstva vnútra SR, ktoré dokument na rokovanie vlády predložilo, bude kontaktné pracovisko s pôsobnosťou rozšírenou na celú policajnú spoluprácu a výmenu informácií aj na účely vyšetrovania, pátrania po osobách a veciach, efektívnym prínosom pre boj proti trestnej činnosti oboch krajín a pre zlepšenie výmeny informácií a spolupráce. Doteraz bola jeho pôsobnosť spätá len s diaľničným hraničným priechodom.
Pracovníci oboch krajín pôsobiaci na kontaktnom pracovisku budú v rámci svojich príslušných právomocí poskytovať poradenstvo a podporu najmä pri posilňovaní a zintenzívňovaní cezhraničnej spolupráce a výmeny informácií v policajnej oblasti. Taktiež budú nápomocní v prípadoch odovzdania a prevzatia osôb za účelom trestného stíhania, ako aj odsúdených osôb za účelom výkonu trestu odňatia slobody. "Pracovníci môžu vykonávať službu na spoločnom kontaktnom pracovisku vo svojej služobnej rovnošate prípadne s dobre viditeľným odznakom a podľa vnútroštátnych právnych predpisov prijímajúceho štátu nosiť služobnú zbraň, ako aj iné donucovacie prostriedky," uvádza sa v texte Dohody.
Oba štáty sa v zmluve zaviazali, že slovenská strana poskytne Rakúsku priestory potrebné na výkon služby na spoločnom kontaktnom pracovisku bezplatne a hradí všetky prevádzkové náklady s výnimkou telekomunikačných poplatkov. "SR tiež umožní rakúskej strane inštalovanie a prevádzku telekomunikačných a počítačových zariadení, ako aj zriadenie potrebných pripojení na telekomunikačnú sieť."