Tvrdí, že v SDKÚ-DS si množstvo ľudí na rôznych úrovniach riadenia myslí, že nadišiel čas vymeniť predsedu, otázka je, koľkí to budú ochotní prejaviť verejne. "Ja som zatiaľ ani nemal časť hľadať nejakú podporu, len som včera prejavil svoj názor," povedal s dodatkom, že sa vyjadril spontánne a nemal v pláne spustiť takúto lavínu reakcií.
"Tam bolo niekoľko desiatok a stoviek takých malých, drobných vecí, jedného dňa pohár trpezlivosti pretiekol. Zhodou okolností som bol pánovi predsedovi Národnej rady Paškovi odniesť ospravedlnenie za moju neúčasť na schôdzi, médiá chceli nejakým spôsobom môj názor a všetko sa to rozbehlo," uzavrel.
Liška tvrdí, že prehovoril do médií aj preto, lebo diskusia čisto na straníckej pôde už nemala žiadny efekt. Dúfa, že sa mu podarí získať podporu aspoň troch krajských predsedníctiev a presadiť konanie mimoriadneho kongresu SDKÚ-DS, ktorý by vyriešil aj otázku predsedu. Liška meno možného nástupcu doterajšieho predsedu strany nekonkretizoval, uviedol však, že by nemal problém podporiť napríklad podpredsedníčku Ivetu Radičovú.
Liška zatiaľ nemá podporu Bratislavy
Liška zatiaľ nemá podporu bratislavskej krajskej organizácie pre zvolanie mimoriadneho kongresu, ako to tvrdil. „Zatiaľ ju nemá. Zatiaľ sme o tom v orgánoch nerokovali, ale môže ju dostať,“ povedal pre agentúru SITA prvý podpredseda krajského predsedníctva SDKÚ-DS v Bratislave Branislav Zahradník. Zároveň však dodal, že predsedníctvo zvolalo regionálnu konferenciu na 18. marca, na ktorej chcú odštartovať vnútrostranícku diskusiu „ako ďalej v SDKÚ-DS.“
Zahradník zdôraznil, že v Bratislave nehovoria nič o personálnych zmenách. „Sme za to, aby sme hovorili o veciach vo vnútri strany a nie cez médiá,“ dodal Zahradník.
Dzurinda z čela odísť neplánuje
Zmena na predsedníckom poste najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS sa pravdepodobne neuskutoční. Bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda, ktorého v utorok podpredseda strany Juraj Liška vyzval na odstúpenie pre nízke preferencie, dnes totiž novinárom povedal, že z čela SDKÚ-DS odstúpiť neplánuje.
Dzurinda tiež odmietol z vlastnej iniciatívy zvolať mimoriadny stranícky kongres o prípadnej zmene vedenia. "Napadlo mi to, ale nevidím na to dôvod," povedal. Strane by podľa Dzurindu neprospela diskusia o jeho odvolaní v čase, keď údajne nie je známy prípadný nástupca. Zdôraznil však, že ak o mimoriadny kongres požiadajú tri regionálne predsedníctva, stretnutie podľa stanov strany zvolá. Šéfa SDKÚ-DS vo funkcii potvrdil kongres strany na štyri roky v roku 2006.
Liškova kritika je vraj ojedinelá
Expremiér naznačil, že Liškova kritika je v SDKÚ-DS ojedinelá. "Nikde nebol ani náznak tém, o ktorých sa teraz dozvedám z médií," dodal. Ostatní predstavitelia vedenia strany sa k prípadu skôr nevyjadrovali. Jeden z údajných kritikov Dzurindu podpredseda Pavol Kubovič sa vyjadriť odmietol, otvorene sa naopak predsedu zastal napríklad poslanec Viliam Novotný.
Liška v utorok vyhlásil, že Dzurinda je jednou z príčin pomerne nízkych preferencií strany, a mal by preto z čela odstúpiť. "Ja som presvedčený, že my si zaslúžime väčšie preferencie a sám predseda sa podľa mňa stáva jednou z bŕzd toho, že tie preferencie nie sú väčšie," povedal ČTK Liška.
Napriek tomu, že strana Mikuláša Dzurindu, ktorého vláda presadila rozsiahle ekonomické reformy, je na Slovensku druhou najpopulárnejšou, voči preferenciám svojho hlavného rivala, ľavicového Smeru-SD premiéra Roberta Fica, výrazne zaostáva. Smer by v prípadných voľbách podľa prieskumov volilo vyše 40 percent rozhodnutých voličov, zatiaľ čo SDKÚ-DS len okolo 14 percent.
Dzurinda sa bránil aj kritike Závodského
Náznaky sporov v strane sa objavili už počas uplynulého víkendu, keď sa Dzurinda musel brániť kritike od bývalého člena strany z Trenčianskeho kraja podnikateľa Jaroslava Závodského, ktorému sa nepáčil predaj majetku v Trenčianskych Tepliciach. Primátor mesta Štefan Škultéty (SDKÚ-DS) naopak tvrdil, že Závodský stratil v kúpeľnom meste vplyv a nevie sa s tým zmieriť.
Dzurinda dnes vyhlásil, že práve tento spor môže byť v pozadí Liškovho počínania, Závodský a Liška majú totiž podľa neho blízky vzťah. "Keďže sa nedarí tomuto podnikateľovi napĺňať svoje plány, rastie napätie, nervozita. Osobne sa domnievam, že toto je hlavný problém pána Lišku," poznamenal Dzurinda.
Stranícky líder tiež Lišku kritizoval, že svoje výhrady údajne nevzniesol vnútri strany, ale prostredníctvom médií. "Nemôžem skrývať prekvapenie z toho, čo sa deje, že sa dozvedám z médií to, čo by človek očakával, že sa dozvie na rokovaní straníckych orgánov," povedal Dzurinda.
Liška: Lisabonskú zmluvu sme chceli podporiť
Bývalý minister obrany, podpredseda SDKÚ, je presvedčený o tom, že Mikuláš Dzurinda by nemal byť vo vedení strany. Povedal to dnes v rozhovore pre denník SME.
Jeho súčasná politika podľa Lišku strane dlhodobo škodí a Dzurinda by mal odísť z jej všetkých vrcholných orgánov
VIDEO - Liška žiada Dzurindov odchod
VIDEO: Eugen Korda
Podľa Lišku expremiér často rozhoduje proti vôli poslancov, o čom svedčí aj jeho náhle rozhodnutie blokovať v parlamente schválenie Lisabonskej zmluvy. Poslanecký klub ju údajne chcel podporiť a poslanci svoje rozhodnutie museli zmeniť až po Dzurindovom tlaku, krátko pred hlasovaním.
Vizitka Juraja Lišku
Meno: Juraj Liška
Dátum a miesto narodenia: 29. novembra 1964 v Trenčíne
Vzdelanie:
- 1985-1989 - Strojnícka fakulta Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, odbor prístrojová, regulačná a automatizačná technika
- 1984-1985 - Vysoká škola dopravy a spojov v Žiline
Rodina: ženatý, dve deti
Zamestnanie:
- od januára 2006 - poslanec Národnej rady (NR) za SDKÚ-DS
- október 2003 - január 2006 - minister obrany. Z funkcie odstúpil po leteckom nešťastí vojenského lietadla, pri ktorom zahynulo 42 ľudí. Počas jeho pôsobenia sa zrušila povinná vojenská služba a dokončila profesionalizácia armády.
- 2002 - 2003 - poslanec Národnej rady za SDKÚ-DS
- 2002 - 2003 - primátor Trenčína za koalíciu SDKÚ-KDH-ANO-DS
- 1991 - založil vlastnú firmu Liška - drevovýroba
- 1989 - 1991 zamestnaný v Továrni na obrábacie stroje (TOS) v Trenčíne
Politická kariéra:
- 2004 - zvolený za podpredsedu SDKÚ na mimoriadnom kongrese strany
- 2000 - vstup do strany SDKÚ-DS
- 1998 - neúspešná kandidatúra na post primátora mesta Trenčín ako nezávislý kandidát
Jazykové znalosti: anglický jazyk
Záujmy: šach, lyžovanie, tenis, plávanie, triatlon, ľudový tanec, golf
ČTK

Beata
Balogová
