Tretiaci zo stredných škôl s maturitou budú môcť budúci školský rok študovať v krajinách, kde sa hovorí anglicky, nemecky, francúzsky, španielsky, taliansky alebo rusky.
Vláda dnes schválila 270 miliónov na budúcoročné štipendiá, musí však ešte podpísať dohody s partnerskými štátmi. Premiér Robert Fico povedal, že momentálne pripravujú dohody s Francúzskom, Belgickom, Talianskom, Španielskom a Rakúskom. Podrobnosti o štipendijných pobytoch má vláda prerokovať na budúci týždeň.
Školský rok v zahraničí by malo stráviť každoročne okolo tisíc stredoškolákov. Štát zaplatí všetky náklady vrátane ubytovania, poistného, stravy, učebníc a školských pomôcok. Problémom sú krajiny, kde sa platí za vzdelanie, ako Malta alebo Írsko. Vláda sa preto musí dohodnúť, či pôjde na tieto pobyty viac peňazí. Štipendium bude určené najmä žiakom z chudobnejších rodín.
Humajová: Nejde o dobrú investíciu
Odborníčka na školstvo z bratislavského Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Zuzana Humajová si však myslí, že desiatky miliónov korún z tohto programu by bolo možné v slovenskom vzdelávaní využiť aj zmysluplnejšie.
"Vzhľadom na to, že chýbajú peniaze na pripravovanú reformu vzdelávania, to nepovažujem za účelne vynaložené prostriedky," povedala ČTK Humajová, ktorá v minulosti spolupracovala s opozičným poslancom za KDH a bývalým ministrom školstva Martinom Froncom na príprave školského zákona.
Slabú znalosť cudzích jazykov absolventov škôl kritizovali napríklad zástupcovia zahraničných spoločností, ktoré na Slovensku pôsobia.
Stredoškolákov sa snažila motivovať k štúdiu jazykov aj predchádzajúca vláda. Napríklad najlepším maturantom ponúkla, že im preplatí náklady na získanie medzinárodne uznávaných certifikátov, dokladov o úrovni znalostí cudzieho jazyka. V roku 2006 študentom štát preplatil výdavky na certifikáty dohromady asi za 360.000 korún.
Ministerstvo nakúpi školám počítače za 11 miliárd
Kabinet Roberta Fica dnes súhlasil s plánom ministra školstva Jána Mikolaja nakúpiť pre školy výpočtovú techniku a vzdelávacie programy za takmer 11 miliárd korún.
Ministerstvo školstva okrem iného navrhuje, aby sa do roku 2011 nakúpili pre žiakov počítače približne za 1,7 miliardy korún a notebooky pre učiteľov za 800 miliónov korún. Ďalšie asi dve miliardy korún by mali smerovať na vzdelávanie učiteľov.
Ministerstvo očakáva, že z celkovej sumy určenej na informatizáciu škôl asi 6,9 miliardy korún získa z fondov Európskej únie a približne štyri miliardy korún zo štátneho rozpočtu.
So zámerom súhlasí aj bývalá poslankyňa niekdajšej vládnej strany Aliancie nového občana Beáta Brestenská. Investícia však podľa nej bude mať význam len vtedy, ak modernú techniku budú učitelia a žiaci naozaj využívať.
Počítače namiesto tabule a kriedy
"Vidíme na žiakoch, že tabuľa a krieda pre nich už nie sú motivujúce," povedala ČTK bývalá poslankyňa. Počítače, špecializované vzdelávacie programy a internet by mohli podľa nej učivo zatraktívniť a tým deti motivovať k učeniu. V nasledujúcich mesiacoch preto bude podľa nej osem škôl overovať nový systém digitálneho vzdelávania, aby učitelia aj širšia verejnosť videli prínosy moderných spôsobov výučby. "Konečne sa môže naplniť Komenského vízia, že škola bude hrou," dodala.
Rozvoj počítačovej techniky a vzdelávacích programov by podľa riaditeľa bratislavského gymnázia na Ulici Ladislava Sáru Pavla Sadloňa mohol do veľkej miery pomôcť pripravovanej reforme vzdelávania. Tá by mala modernizovať slovenské školstvo a odbremeniť žiakov od informácií, ktoré v reálnom živote nevyužijú. Doposiaľ totiž učitelia počítačovú techniku často nevyužívali aj preto, že museli odučiť veľké množstvo učiva, dodal Sadloň.