Bratislava 20. februára (TASR) - Po odstúpení Fidela Castra z postu predsedu Štátnej rady Kubánskej republiky očakávajú cestovné kancelárie (CK) v krátkom období nárast záujmu o cestovanie do tejto krajiny.
"Zmienky o Kube v tlači celkom iste pomáhajú zvyšovať záujem o túto krajinu zo strany turistov," uviedol pre TASR marketingový manažér predaja zájazdov Invia Michal Tůma. Okrem toho predpokladá, že nárast záujmu o túto destináciu bude spojený predovšetkým aj s tým, že ľudia budú chcieť Kubu navštíviť teraz, pokiaľ je ešte krajina uzavretá masovému prílevu západných turistov.
Podľa riaditeľa CK Bubo Ľuboša Fellnera v najbližšom období na Kube nedôjde k prudkým zmenám v cestovnom ruchu v tom, že by tam expandovali komerčné spoločnosti. "Všetky hotely ležia na kubánskej pôde a vláda nepripustí, aby si tam veľké korporácie presadzovali vlastné záujmy na úkor krajiny," uviedol pre TASR. Podľa jeho slov Fidelov brat Raúl, ktorý by bývalú hlavu krajiny mal nahradiť, plánuje pokračovať vo Fidelových šľapajách a nepripustí, aby sa Kuba výrazne zmenila.
Napriek tomu Fellner pripúšťa, že je pravdepodobne iba otázkou času, kedy sa Kuba zmení do takej miery, že stratí svoj súčasný obraz. "Je priam isté, že v priebehu pár rokov tam ceny stúpnu niekoľkonásobne. Kuba už momentálne pre turistov nie je lacná, ale v porovnaní s ostatnými karibskými krajinami patrí medzi tie najlacnejšie."
Na Kube fungujú dva druhy peňazí, pričom k tým, ktoré používajú miestni v bežných obchodoch, sa turisti dostanú len ťažko. Ceny pre domácich sú veľmi nízke, ale cudzinci platia niekoľkonásobne. "Aj keď sa návštevníkom Kuby podarí získať tieto domáce peniaze, je ťažké ich použiť. Podobne ako u nás za komunizmu ľudia vedeli kdečo zohnať, aj lukratívny tovar, ale cudzinec tieto skryté chodníčky nepoznal," ozrejmil Fellner.
Fidel Castro sa stal prezidentom Kuby pred 49 rokmi po ozbrojenom povstaní proti Američanmi podporovanej vláde diktátora Fulgencia Batistu. Začiatkom augusta 2006 Castro odovzdal všetky funkcie svojmu 75-ročnému bratovi Raúlovi. Takého rozhodnutie učinil po prvý raz počas svojej 47-ročnej vlády. Devätnásteho februára sa vzdal postu predsedu Štátnej rady Kubánskej republiky.
"Osobne sa domnievam, že podobne, ako je v súčasnosti na Kube pestovaný kult Che Gevaru, vystrieda ho kult Castra. Gevarove portréty visia všade po krajine, ako prvú zmenu na Kube očakávam, že ich vystriedajú fotky Castra," myslí si Fellner.
V súčasnosti na kubánske pobrežie chodí veľké množstvo turistov, napríklad Nemci, Španieli, Francúzi či Angličania, ale aj Slováci.