Originál rozsudku nad zbojníkom Jurajom Jánošíkom doma Vladimír Mečiar nemá. Je súčasťou Kongregačného protokolu Liptovskej stolice, ktorý je uložený v Štátnom archíve v Bytči.
"Kedysi, keď som ešte chodieval veľa po Slovensku, dostal som do daru rozsudok z Liptovského Mikuláša. Je to prvá strana, za čo všetko bol odsúdený, a dúfam, že je to originál. Mám ho doma odložený," odpovedal Vladimír Mečiar v sobotňajšom SME na otázku či je pravda, že rozsudok nad Jurajom Jánošíkom má doma. Jediný takýto známy dokument je však uložený v archíve v Bytči. Je zaznamenaný v niekoľko sto stranovom, v koži viazanom Kongregačnom protokole. V minulosti sa takýmto spôsobom zaznamenávali všetky významné udalosti v Liptovskej stolici. Protokol tak bol určitým druhom kroniky.
VIDEO - Originál rozsudku
Ten, ktorý obsahuje aj Jánošíkov rozsudok spísali v rokoch 1710 až 1717. Na požiadanie ho včera sprístupnila historička a riaditeľka Štátneho archívu v Bytči Jana Kurucárová. „Na niekoľkých stranách je tu zápis o celom procese a jeho záver je vlastne rozsudkom," hovorila Kurucárová a ukázala v hrubej, po latinsky písanej knihe asi dvadsať riadkov textu. Rozsudok je však napísaný po slovensky, aby obvinený vedel, za čo ho odsúdili a čo ho čaká. Posledné dva riadky hovoria o spôsobe jeho popravy.
VIDEO - Jana Kurucárová približuje fakty zo života Juraja Jánošíka
Nijaký iný známy rozsudok nad Jurajom Jánošíkom neexistuje. „Originál je len toto, táto zápisnica a tento zápis, ktorý je súčasťou fondu Liptovskej stolice a je uložený v našom archíve," hovorí riaditeľka.
Iný podobný dokument odborníci nepoznajú. „Je samozrejme možné, aby bol nejaký originál z vypočúvania, ale originál rozsudku je stopercentne uložený len u nás v Bytči," hovorí Kurucárová. Jánošík v tomto meste aj určitý čas ako vojak slúžil. Ako strážca väznice mal na starosti aj svojho budúceho zbojníckeho kolegu Uhorčíka.
VIDEO - Kurucárová: Jánošík je symbolom túžby po slobode
Historická hodnota sa vyčísliť nedá
„Už si nepamätám," odvetil Vladimír Mečiar na otázku kto mu rozsudok dal. Sú podľa neho dokumenty, ktoré budú v múzeu, ale až potom, keď on nebude. Podľa odborníkov môže mať doma fotografiu rozsudku, alebo nejakú inú listinu.
Ak by sa z archívu Jánošíkov rozsudok niekedy predsa stratil, jeho historická hodnota je podľa odborníkov nevyčísliteľná. O finančnej nemá význam hovoriť.
Historické dokumenty treba ukázať
V prípade, že u nás niekto vlastní cenný historický dokument, mal by ho podľa zákona poskytnúť archivárom k nahliadnutiu a zaevidovaniu. Dokonca, ak dokument nie je uschovaný vo vyhovujúcich podmienkach a hrozí jeho zničenie, môžu ho dočasne zabaviť. Ak teda Vladimír Mečiar nejaký dokument má, mal by ho poskytnúť odborníkom. Čo by to mohlo byť nie sú zvedaví iba laici, ale hlavne odborníci.
VIDEO - Riaditeľka Štátneho archívu hovorí o pravosti rozsudku nad Jánošíkom
Autor: Text, video: Michal Trško

Beata
Balogová
