SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

KDH je neobnoviteľné, odchádzame

Mikloško, Palko, Minárik a Bauer opúšťajú Kresťansko-demokratické hnutie.

(Zdroj: SITA)

František Mikloško, Vladimír Palko, Rudolf Bauer a Pavol Minárik odchádzajú z Kresťansko-demokratického hnutia. Informovali o tom na tlačovej besede.

"Všetci štyria sme dospeli k rozhodnutiu, že KDH je neobnoviteľné. Dnes sa stal doktrínou KDH politický pragmatizmus a oportunizmus. Nechceme byť už v hnutí, kde sú ideológovia Brocka, Fronc a Sabolová, a kde sa predseda Pavol Hrušovký nie je schopný k ničomu vyjadriť, lebo obhajuje len svoju pozíciu," povedal František Mikloško."

Štyria poslanci vystupovali samostatne už v minulosti.

VIDEO - Palkova skupinka odchádza

VIDEO: Eugen Korda

Nechceli ísť so Smerom

Vladimír Palko potvrdil, že základným momentom, ktorý štvoricu odcudzil KDH, bol odpor dnes odchádzajúcej štvorice proti vstupu do koalície so stranou Smer. Súčasné vedenie na čele s Hrušovským naopak so Smerom chcelo ísť do vlády.

"Dnes už každý vidí, že my sme mali pravdu, napriek tomu si KDH odmieta chybu uznať. Ako máme žiť v takomto oportunistickom a cynickom prostredí?" spýtal sa Palko. "Rok a pol sme zápasili s ilúziami funkcionárov KDH, že so Smerom by to mohlo fungovať," konštatoval.

"Krajskí tajomníci vytvárajú atmosféru poslušných a neposlušných, dobrých a zlých kádehákov, čím menia tvár KDH tak, že je proces návratu nemožný," povedal František Mikloško o atmosfére v hnutí. Mikloško vylúčil, že by sa ešte kedykoľvek v budúcnosti do KDH mohol vrátiť.

Vinníkom je Hrušovský

Za hlavného vinníka situácie v KDH poslanci označili predsedu hnutia Pavla Hrušovského.

"Predseda hnutia sa už dostal do pozície, kde nebol schopný urobiť žiaden krok, nebol sa schopný rozhodnúť, povedal František Mikloško. "Vo svojej funkcii zásadným spôsobom zlyhal," dodal Palko.

Predseda strany Pavol Hrušovský sa podľa svojho hovorcu Martina Krajčoviča k situácii vyjadrí v piatok poobede po rokovaní predsedníctva. Podpredsedovia KDH dnes najmä reagovali na obvinenia svojich bývalých kolegov.

"KDH sa nikdy nespreneverilo svojim hodnotám a idei, na ktorej vzniklo. Nikdy nepodľahlo nejakému pragmatizmu," povedala ČTK podpredsedníčka KDH a šéfka jeho poslaneckého klubu Mária Sabolová. Pripustila, že hnutie po odchode poslancov opustí niekoľko radových členov. Vážnejšieho ohrozenia strany sa však neobáva. Podobne reagoval aj ďalší podpredseda KDH, exminister školstva Martin Fronc. "Nemám pocit, že by bolo KDH ohrozené," povedal ČTK.

Koalícii to nepomôže

"Je to výnimočné rozhodnutie v našich osobných aj spoločenských životoch. Pre politiku sme sa angažovali takmer dvadsať rokov," upozornil Mikloško.

Mikloško pripustil, že proces vystúpenia je na krajnej "hrane politickej existencie" odchádzajúcich poslancov. Všetci budú hľadať "prípadnú politickú alternatívu ideálov", nechcú však vstúpiť do žiadnej inej strany.

Mikloško, Palko aj Minárik dôrazne odmietli, že ich vystúpenie z KDH zmení pomery v parlamente v prospech vládnej koalície. "Určite na tom nebude vládna koalícia lepšie. Budeme mať väčší priestor na to ukázať, v čom je problém vlády a Roberta Fica," povedal Minárik.

Mandáty nevrátia

Štyria poslanci neprestúpia do inej politickej strany, v parlamente budú vystupovať ako nezávislí, nechcú však podporovať vládnu koalíciu; založenie novej politickej strany nevylúčili. "Budúcnosť je otvorená," vyhlásil Mikloško. Potvrdil, že pri vytváraní "politickej alternatívy" sa budú poslanci usilovať o podporu voličov KDH.

Poslanecké mandáty vrátiť nechcú. Palko uviedol, že sú to práve oni, ktorí dôsledne pokračujú v politike KDH z deväťdesiatych rokov a nemajú preto dôvod vzdať sa miesta v Národnej rade SR.

"Neodchádzame preto, že by sme sa spreneverili ideálom. Práve naopak, odchádzame, lebo my na nich skalopevne zotrvávame, ale KDH sa ich vzdalo," odpovedal Palko na otázku SME, či vedenie KDH nežiadalo poslancov, aby sa vzdali svojich mandátov. Podľa Palka odchádzajúci poslanci reprezentujú voličov lepšie, ako dnešné vedenie KDH, ktoré chcelo ísť do vlády so Smerom.

"Niektorí nás vyzývali, aby sme sa vzdali mandátov už po voľbách v roku 2006, keď sme nechceli ísť s Ficom. To svedčí o úrovni, na ktorú KDH spadlo," povedal Palko.

Minárik odíde z parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, postu predsedu výboru pre kultúru a médiá sa však nevzdá. Povedal to dnes pre TASR.

Čarnogurský neodchádza, Lipšicovi je smutno

Bývalý predseda a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský sa nechce vyjadrovať k situácii v strane, ktorá nastala po odchode štyroch poslancov. Na otázku agentúry SITA , či on v strane ostáva však odpovedal: ,,Áno."

Podpredsedovi kresťanských demokratov Danielovi Lipšicovi je smutno z odchodu poslancov. ,,Išlo o veľmi výrazne osobnosti KDH, aktívnych poslancov, ktorí dlhé roky tvorili líniu našej politiky, stále si ich vážim, " povedal dnes pre agentúru SITA.

Lipšic ďalej zdôraznil, že nezmenil svoj názor na potrebu zmeny v KDH. ,,A nielen KDH, ale v celej opozícii je potrebná generačná zmena, ak chceme, aby opozícia bola skutočnou alternatívou k tejto komunisticko-populistickej vláde, ktorá v posledných dňoch valcuje už aj vo vzťahu k občanom," dodal a zdôraznil, že chce robiť všetko pre to, aby k takejto generačnej obmene v opozícii došlo. Lipšic nepredpokladá, že by odchod výraznej štvorice osobností kresťanských demokratov viedol k zvolaniu mimoriadneho snemu hnutia. KDH bude mať snem na budúci rok a ten rozhodne o smerovaní hnutia do volieb ako aj o jeho vedení, dodal Lipšic.

VIDEO - Slota: KDH sa pomaličky rozpadá

VIDEO: Silvia Pňačková

Odchod štyroch poslancov z Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) poukazuje podľa predsedu SNS Jána Slotu na stabilitu v koalícii a nie v opozícii.

Dodal, že dnes sa rozpadáva minimálne poslanecký klub, ak nie aj strana. Poukázal na to, že politickým výkyvom sa nevyhla ani SDKÚ-DS. "Ľadové medvede, ktoré sa prebúdzajú, už nevedia, na ktorú kryhu skočiť," komentoval situáciu v najsilnejšej opozičnej strane Slota.

"Smer-SD sa nebude miešať do vnútorných záležitostí iných politických strán a subjektov. Už nám to ale naozaj pripadá tak, ako keby Smer-SD a jeho predseda Robert Fico mohli už aj za zlé počasie," hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová tak reagovala na vyjadrenie štyroch bývalých členov KDH, ktorí za jeden z hlavných dôvodov opustenia strany označili aj úsilie súčasného vedenia KDH spolupracovať po voľbách v roku 2006 so Smerom.

Predseda Republikovej rady ĽS-HZDS Marián Klenko označil situáciu v SDKÚ-DS aj KDH za ich vnútornú záležitosť.

Palkovu skupinku sformoval Smer

Palkova skupina sa sformovala po nezhodách vo vedení KDH o postoj ku koalícii so Smerom. Bývalý minister a podpredseda KDH a jeho kolegovia boli vtedy jednoznačne proti vstupu do vlády, zatiaľ čo mierna väčšina v čele s Hrušovským sa tejto možnosti úplne nebránila. Palkova skupina potom navonok vystupovala ako autonómna platforma so silno konzervatívnymi názormi, zdôrazňovala zásadovosť a samostatnú opozičnú politiku na úkor spolupráce s SDKÚ-DS a SMK.

Zatiaľ nie je jasné, akú podporu si štvorica poslancov získa v členskej základni hnutia. Pri neúspešnej kandidatúre na predsednícku funkciu na vlaňajšom sneme KDH za Palka hlasovala zhruba tretina delegátov. Klub KDH v Národnej rade sa po odchode poslancov zúži na deväť členov.

Rozkol medzi poslancami KDH prišiel v čase, keď sa celá opozícia vysporadúva s vnútornými problémami a nízkou podporou. Tento týždeň napríklad predseda SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda odrážal výzvy podpredsedu strany Juraja Lišku, aby odstúpil. Podľa analytikov tento vývoj nahráva najmä Smeru-DS premiéra Roberta Fica, ktorý vedie volebné prieskumy s výsledkami okolo 40 percent.

Mesežnikov: Možno odídu aj ďalší

Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že dnešný odchod poslancov Vladimíra Palka, Pavla Minárika, Františka Mikloška a Rudolfa Bauera z KDH nemusí byť konečný. Je možné, že ich budú nasledovať aj ďalší.

"V tejto chvíli je ťažko povedať, či a koľko ich bude. Odchod týchto poslancov však znamená silný zásah do integrity KDH," povedal pre TASR Mesežnikov. Vzniknutá situácia rovnako znamená podľa politológa aj istý zlom v štruktúrach KDH v základných organizáciách.

Dôvodom, prečo sa spomínaní poslanci rozhodli odísť z radov kresťanských demokratov, môže byť podľa Mesežnikova to, že štyria poslanci nevidia perspektívu, aby presadili typ politiky, ktorí naznačili už pri súperení s Hrušovským o predsednícky post.

"Tejto skupine záležalo viac na národnom rozmere, ostražitosti voči Maďarom a väčší dištanc osobitného postavenia KDH možno aj voči SDKÚ-DS," myslí si Mesežnikov. Palkova skupina sa zrejme spoliehala na to, že sa im podarí získať podporu v KDH na presadenie tejto línie. "Táto podpora zrejme neprišla. Nie som prekvapený, že vychádzajú s novou iniciatívou," pokračoval politológ.

V ideových otázkach sa podľa neho Palkova skupina neodchyľovala. Či už ide o témy Európskej únie, kultúrno-etických tém či postavenia náboženstva v spoločnosti.

Dnešná situácia môže podľa Mesežnikova zasiahnuť aj do preferencií KDH. Palko, Mikloško, Minárik aj Bauer sú ľudia, ktorí podľa slov politológa maju medzi priaznivcami KDH vysokú kredibilitu a preto odchádzajúci poslanci môžu časť voličov odlákať.

"Záleží, ako sa budú títo politici profilovať, či budú pôsobiť ako nezavislí alebo založia novú stranu a či budú chcieť osloviť tradičných voličov KDH," uzavrel Mesežnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
 7. Hladinka smeruje do Košíc!
 8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 871
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 804
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 651
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 036
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 971
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 100
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 168
 8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 992
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fanúšikovia počas holandského derby Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam.

O osude stretnutia rozhodne vedenie súťaže.


TASR 5 h
Španielsky útočník Álvaro Morata (v strede) sa teší z gólu do siete Realu Madrid.

Real Sociedad je s deviatimi bodmi na 7. mieste.


TASR 5 h
Zranenie hviezdneho hráča PSG Kyliana Mbappého.

Milan Škriniar odohral celý zápas.


TASR 4 h
Libor Hudáček v drese Třinca.

Za Kometu skóroval Kristián Pospíšil.


TASR 6 h
SkryťZatvoriť reklamu