"Hlavným dôvodom podania žaloby na Slovenskú republiku je nezdôvodnený vstup štátu do súkromnej spoločnosti s vyvolaním krachu a následným vyhlásením konkurzu na tieto subjekty," tvrdí Pachinger. V žalobe žiadajú vysvetlenie množstva formálnych a procesných chýb, ktoré sa vyskytli počas celého procesu, sú aj riadne zdokumentované samotnými súdmi či dokonca zhrnuté v rozsudku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.
Na vysvetlenie celej kauzy uviedli, že americká spoločnosť Cavalier Sales LLC patriaca Pachingerovi sa v roku 2002 rozhodla kúpiť spoločnosť BMG, ktorá bola 100-percentnou matkou firmy Horizont. Údajná neexistencia spoločnosti Cavalier Sales LLC figurovala v zdôvodnení záujmu vlády o túto obchodnú transakciu. Potvrdenie od amerického ministerstva spravodlivosti, v ktorom sa uvádza, že spoločnosť riadne funguje a ma dobrú povesť, sa nachádza vo vyšetrovacom spise, tvrdí Pachinger.
S názorom majiteľov súhlasí aj Združenie poškodených občanov, ktoré zvažuje pripojenie sa k žalobe na SR. Podľa podpredsedu združenia Štefana Šipoša, s Pachingerom a Brtvom začali komunikovať už v roku 2002, teda po zmene majiteľov spoločností a následnom vyhlásení krachu. Ten vníma ako "dôsledok konania vtedajšieho vládneho kabinetu“.
Šipoš si rovnako ako Pachinger a Brtva myslí, že za celú situáciu okolo krachu nebankových subjektov môže štát a jeho vstup do spoločnosti. "Zvažujeme pripojenie sa k žalobe pána Pachingera voči Slovenskej republike, pričom práve v týchto dňoch prebieha právna analýza. Našim dlhodobým cieľom je však dosiahnuť uzákonenie odškodnenia,” dodal.