BANSKÁ BYSTRICA 21. februára (SITA) - Nový systém zberu komunálneho odpadu, ktorý v Žiari nad Hronom zaviedli v roku 2005, priniesol podľa hovorcu tamojšej radnice Martina Baláža výrazné zvýšenie miery separácie odpadu. „Napríklad množstvo vyseparovaného papiera sa zvýšilo zo 73,91 tony v roku 2005 na 184,64 tony v roku 2007, množstvo vyseparovaného skla z 87,75 tony na 152,32 tony a množstvo vyseparovaných plastov z 82,17 tony na 114,63 tony. Okrem novej koncepcie odpadového hospodárstva je to aj výsledok informačnej kampane, ktorá zvyšuje povedomie obyvateľov o ekonomickom a ekologickom nakladaní s komunálnym odpadom,“ uviedol Baláž.
Systém nakladania s komunálnym odpadom je v Žiari nad Hronom založený na takzvanom množstevnom zbere. Obyvatelia neplatia mestu za odpad ročný paušálny poplatok, ale jednotlivé bytové samosprávy platia len za vyvezené množstvo nevyseparovaného komunálneho odpadu. Vyseparovaný odpad je vyvážaný zadarmo. „Čím viac vyseparujú, tým menej zaplatia,“ uviedol Baláž
Pri zavedení novej koncepcie odpadového hospodárstva mesto vybudovalo 109 stojísk na kontajnery a následne ich previedlo do majetku bytových spoločenstiev. V uzamykateľných stojiskách, do ktorých majú prístup len členovia príslušných bytových spoločenstiev, sú nádoby na komunálny i separovaný odpad. Súčasťou zavedenia novej koncepcie bol aj nákup dvoch nových zberných vozidiel, nákup nových kontajnerov na odpad, vybudovanie zberných dvorov, na ktoré sa umiestňuje stavebný či iný väčší odpad. Celkovo mesto Žiar nad Hronom investovalo do nového systému nakladania s odpadom zhruba 25 miliónov, z čoho 6 miliónov korún bol príspevok z Recyklačného fondu,
Nový systém je podľa Baláža pre mesto prínosný aj ekonomicky. „Kým pred jeho zavedením mesto okrem príjmu z výberu paušálnych poplatkov od obyvateľov za odpad dotovalo odpadové hospodárstvo ročne zhruba piatimi miliónmi korún, v súčasnosti je odpadové hospodárstvo samofinancovateľné,“ dodal Baláž.
Iný pohľad na nový systém nakladania s odpadom v Žiari prezentoval začiatkom februára náčelník tamojšej mestskej polície Jozef Číž. „Množia sa nám sťažnosti od bytových spoločenstiev na zanášanie odpadu do stojísk na smetné nádoby cudzími osobami. Takisto na znečisťovanie či ničenie stojísk, vytváranie čiernych skládok na území mesta a podobne,“ uviedol Číž pri vymenúvaní dôvodov, pre ktoré mestská polícia kúpila mobilný monitorovací systém.