Bratislava 21. februára (TASR) - Ornitológovia očakávajú príchod prvých poslov jari - lastovičiek a bocianov. Tie v týchto dňoch opúšťajú svoje zimoviská a sú na ceste k nám. Vtáky prekonávajú nemalú diaľku dvakrát ročne. Prvýkrát na jar, keď k nám prilietajú vychovať potomstvo. S príchodom jesene sa, naopak, pripravujú na svoju druhú náročnú púť smerom k zimoviskám v Afrike či Ázii.
"Počas vtáčieho sťahovania často pozorujeme na miestach tradičných migračných trás pozoruhodné scenérie, ktoré nám pripravia početné kŕdle bocianov alebo lastovičiek," povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Prvé z nich už boli pozorované v Chorvátsku, Taliansku, Portugalsku, Španielsku a na Cypre. "Len čo sa poveternostné podmienky zlepšia, určite spozorujeme na našej oblohe aj my prvých poslov jari," konštatoval. Pozorovania lastovičiek, dažďovníkov, bocianov a kukučiek tvoria súčasť projektu Jar ožíva (Spring Alive), ktorý sa tohto roku realizuje už tretíkrát. Ide o jednoduchý, zábavný, ale aj poučný medzinárodný projekt, do ktorého sa môžu zapojiť deti i dospelí. Podstatu tvorí odosielanie prvých jarných pozorovaní štyroch spomenutých druhov prostredníctvom internetovej stránky www.springalive.net.
Medzi najzaujímavejšie súčasti stránky patrí interaktívna mapa zobrazujúca príchod jari do Európy prostredníctvom postupných príletov sťahovavých druhov. Internetová stránka obsahuje fotografie, videozáznamy a zvukové nahrávky a je aj vhodnou pomôckou pre učiteľov. Slovenskí školáci tu môžu sledovať, ako ich rovesníci v okolitých štátoch zaznamenávajú príchod jari.
Do projektu sa v roku 2007 zapojilo 37 partnerských organizácií BirdLife International. Celkovo sa na ňom zúčastnilo vyše 9400 pozorovateľov, ktorí odoslali viac ako 16 000 pozorovaní. S počtom 429 pozorovaní sa slovenskí aktivisti dostali na 7. pozíciu zo všetkých účastníckych krajín.
TASR o tom informoval Marek Brizník zo SOS/BirdLife.