Bratislava 21. februára (TASR) - V otázke nezávislosti Kosova si Slovensko, podobne ako väčšina štátov Európskej únie (EÚ), berie prechodné obdobie na rozmyslenie. Mnohé štáty jeho nezávislosť uznávajú. Slovensko zatiaľ nezávislosť Kosova neuznalo, vývoj situácie bude sledovať počas prechodného obdobia v trvaní 120 dní. "Nezatvárame dvere ku Kosovu, aj keď máme iný názor. EÚ však nechce izolované Kosovo, ale uplatniť všetky nástroje na upevňovanie stability." Uviedol minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na Výbore NR SR pre európske záležitosti na margo rokovania Rady EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, ktoré sa uskutočnilo 18. a 19. februára. Poslanci výboru predmetnú informáciu vzali na vedomie.
Minister pripomenul, že na rokovaní Rady EÚ sa SR podarilo presadiť do textu záverečného dokumentu, že Kosovo je unikátna, špecifická situácia.
Na otázku poslanca výboru Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) o vyslaní misie EÚ do Kosova, ktorú Srbsko neuznáva, minister zdôraznil fakt, že Srbsko, ktoré nezávislosť Kosova odmietlo, tam nepoužije vojenskú silu. Srbsko, dodal, má ku Kosovu jasne vyhradené stanovisko a jeho kroky nebudú smerovať k eskalácii situácie. Zároveň vyzvalo, aby Srbi zostali v Kosove. "Vidíme záujem o vývoj situácie aj zo strany Srbska, je za riadenú situáciu v Kosove a nie je za destabilizáciu tohto vývoja," poznamenal šéf slovenskej diplomacie. Misia v Kosove má podľa jeho slov prioritne posilňovať stabilizáciu, aj regiónu a ochraňovať práva občanov. Povinnosťou SR je, aby v takej misii bola, vyhlásil.
Poslanec výboru József Bérenyi (SMK) požiadal, aby sa pri otázke Kosova vs. práva národnostných menšín strane SMK nepodsúvali myšlienky o jej separistických cieľoch, "SMK nemala nikdy separastické ciele." Rezortný šéf k tomu povedal: "Vylučujem, že by k tomu, čo sa deje v Kosove, mohlo na Slovensku dôjsť. Netreba vyvolávať vášne." Kolektívne práva menšín, povedal minister za vládu SR, presadzovať nebude. "Zahrávať sa s nacionalizmom je strašná vec," zdôraznil Kubiš.
Slovensko a jeho ministerstvo zahraničných vecí zlaďujú svoje stanoviská ohľadom Kosova s EÚ a NATO, tieto inštitúty determinujú jeho postoje. Všeobecne každá situácia, ak ide o vyhlásenie nezávislosti štátu, je podľa ministra špecifická a má nejaké východisko. Najlepšie by bolo, aby bolo posvätené Bezpečnostnou radou. "Skôr vidím postup medzinárodného spoločenstva k uznaniu Kosova, ide to k tomuto smeru," vyjadril sa Kubiš.