SME

Pravicová opozícia zápasí s rozpormi

Na slovenskú pravicu začína necelé dva roky po odchode do opozície dopadať kríza. Všetky tri strany, SDKÚ-DS, KDH i SMK, museli riešiť vážne vnútorné otrasy.

Predsedovia troch najsilnejších opozičných strán - Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), Pál Csáky (SMK) a Pavol Hrušovský (KDH).Predsedovia troch najsilnejších opozičných strán - Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), Pál Csáky (SMK) a Pavol Hrušovský (KDH). (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Bratislava 21. februára (ČTK) - S dnešným rozštiepením poslaneckého klubu kresťanských demokratov sa pravdepodobne skomplikuje aj akcieschopnosť opozície a ešte viac uľahčí politický život Smeru-sociálnej demokracii premiéra Roberta Fica.

Trojica pravicových strán sa v dvoch minulých volebných obdobiach mohla tešiť z povesti reformátorov, ktorí zmenili najmä ekonomickú tvár Slovenska na jednu z najrýchlejšie rastúcich krajín v Európskej únii. Éter reforiem však zaberal skôr medzi odborníkmi a v zahraničí. Väčšina Slovákov dala v roku 2006 hlas iným stranám. Výsledkom bola dnešná koalícia ľavicového Smeru, Slovenskej národnej strany a ĽS-HZDS.

SkryťVypnúť reklamu

Za osem rokov pri moci si pravica zjavne odvykla od opozičných lavíc. Komentátori po nástupe Ficovej vlády lamentovali, že opozícia upadla do letargie a nie je schopná oponovať koalícii nosnými témami. Výnimkou bolo niekoľko akcií, pri ktorých sa snažila zviditeľniť, napríklad pri kampani proti zmenám v dôchodkovej reforme alebo nedávno v boji proti tlačovému zákonu, pre ktorý zablokovala prijatie Lisabonskej zmluvy v parlamente. Ani tento posledný krok však nebol príliš úspešný. V Bruseli ho prijali s rozpakmi a podľa najnovších štatistík nezanechal ani kladný ohlas medzi voličmi.

V médiách sa opozícia dostávala do pozornosti skôr vnútrostraníckymi spormi. Hneď po voľbách v júni 2006 sa proti sebe postavili dve krídla vo vedení Kresťanskodemokratického hnutia. Spor o to, či má ísť hnutie do koalície so Smerom, skončil v neprospech zarytých odporcov spolupráce s ľavicou na čele s bývalým podpredsedom Vladimírom Palkom. Niekoľko poslancov pod jeho vedením začalo vystupovať autonómne. Nezhody potom vyvrcholili dnešným odchodom Palka a ďalších troch poslancov z KDH aj poslaneckého klubu.

SkryťVypnúť reklamu

Nečakanú výmenu predsedu vlani absolvovala Strana maďarskej koalície (SMK). Proti dlhoročnému šéfovi Bélovi Bugárovi vytiahol bývalý vicepremiér Pál Csáky. Ten nakoniec uspel hlavne preto, že mal na svojej strane aj obhajcu autonómnych požiadaviek maďarskej menšiny Miklósa Duraya. Obavy z radikalizácie SMK sa po nástupe Csákyho zatiaľ nepotvrdili, z kuloárov však viackrát presiakli spory najmä medzi Durayom niekdajšími zástancami Bugára.

V posledných dňoch bolo rušno aj v donedávna zdanlivo jednotnom vedení najsilnejšej opozičnej strany, SDKÚ-DS bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu. Podpredseda strany a exminister obrany Juraj Liška vyrukoval s výzvou, aby predseda uvoľnil miesto niekomu inému a prestal tak zhoršovať strane politické preferencie. Dzurinda to odmietol, väčšina krajov stojí pravdepodobne za ním, v ďalších týždňoch však zrejme nebude vnútri SDKÚ pokojná atmosféra.

SkryťVypnúť reklamu

Nízka podpora obyvateľstva bude asi najväčší problém opozície v období do riadneho termínu ďalších volieb v roku 2010. Súčasná bilancia nie je priaznivá. Zatiaľ čo v minulých voľbách získala trojica pravicových strán dohromady viac ako 38 percent hlasov, podľa posledných prieskumov jej preferencie klesli pod 30 percent. Ficov Smer pritom naopak dokázal nabrať nových voličov a s výsledkami okolo 45 percent sa blíži k možnosti, že by mohol budúcu vládu zostaviť dokonca sám.

Tomáš Pergler fil

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu