"Stiahol so sebou aj tých ďalších troch," povedal pre TASR poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík.
"Vieme veľmi dobre, že pán Palko bol protikandidát pána Hrušovského a nebol úspešný," reagoval Kovarčík na posledné voľby predsedu KDH. Podľa jeho slov je teda možné, že sa Vladimír Palko rozhodol založiť vlastnú stranu, v ktorej už predsedom bude.
"To, čo urobil pán Liška, je vyzretie určitého vývoja, ktorý v SDKÚ-DS pretrváva už dlhšie," komentuje Kovarčík Liškovu kritiku predsedu SDKÚ-DS. Obidva prípady straníckych turbulencií sú podľa Kovarčíka rozdielne a nemali by sa spájať.
"Prípady odchodov poslancov z materských strán sú v štandardných demokraciách zriedkavým javom, žiaľ u nás sa stávajú pomaly športom," reaguje poslankyňa ĽS-HZDS Ľudmila Mušková. Dodáva, že v celej histórii Slovenska si s výnimkou Jozefa Kalmana nespomína na iný prípad, že by sa odchádzajúci poslanec vzdal aj svojho mandátu v Národnej rade (NR) SR.
Poslanci za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Vladimír Palko, Pavol Minárik, František Mikloško a Rudolf Bauer dnes oznámili svoj odchod zo strany aj poslaneckého klubu. Informovali už o tom predsedu strany Pavla Hrušovského, listom to dnes oznámia aj predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi.
Odchod zdôvodnili tým, že hnutie ovládol pragmatizmus a oportunizmus, založenie vlastnej strany zatiaľ neoznámili, slovami Mikloška chcú počkať a uvidia, "či dozreje čas na ďalší krok".
Poslanecké mandáty vrátiť nechcú. Palko uviedol, že sú to práve oni, ktorí dôsledne pokračujú v politike KDH z 90. rokov a nemajú preto dôvod vzdať sa miesta v NR SR. Myslí si, že záujmy voličov hnutia reprezentujú lepšie ako súčasné vedenie. "KDH je pre nás minulosťou, voliči KDH nie sú pre nás minulosťou," spresnil Mikloško.