Humajová si však myslí, že ministerstvu chýba jasná predstava o tom, ako zmeny v školstve spustiť. Hoci sa s inováciou výučby počíta už od septembra, školy podľa nej nie sú na to pripravované. "Hlavný problém je, že školy nemajú informácie, čo majú robiť a netušia to ani učitelia," tvrdila Humajová. Ministerstvo chce narýchlo prichystanou reformou len dosiahnuť to, aby súčasná vláda Roberta Fica dokázala presadiť už v prvých dvoch rokoch tohto volebného obdobia nejakú zásadnú reformu, dodala Humajová, ktorá v minulosti spolupracovala s opozičným poslancom a niekdajším ministrom školstva Martinom Froncom (KDH).
Odborníci ministerstva navyše podľa vysokoškolského učiteľa z Trnavskej univerzity Branislava Pupalu, ktorý tiež spolupracuje s inštitútom, navyše nevyužili už existujúce návrhy na modernizáciu výučby. Niektoré gymnázia už napríklad začali učiť podľa novej metodiky, ktorú pripravil v predchádzajúcom volebnom období tím odborníkov na Štátnom pedagogickom ústave pod vedením Pavla Černeka. "Existujú hotové koncepcie, no investície, ktoré boli do nich vložené, vôbec nie sú využité," vyhlásil Pupala. Prácu na modernizácii osnov pri tom koordinuje aj v súčasnosti Štátny pedagogický ústav.
Viac praxe, najmä pre študentov odborných škôl, žiada aj Americká obchodná komora na Slovensku. Žiaci by podľa jej predstaviteľov mali mať viac priestoru získavať praktické skúsenosti vo firmách. V opačnom prípade školy nedokážu pripravovať absolventov na takej úrovni, ako podniky potrebujú a "nedostatok pracovnej sily bude problém," povedal dnes pred novinármi prezident komory Robert Šimončič. Komora zastrešuje firmy zamestnávajúce asi 140.000 ľudí.
Priestor pre zmeny vo vzdelávaní by mal otvoriť nový školský zákon, ktorého návrh sa má do parlamentu dostať v najbližších mesiacoch. Odborníci ministerstva zároveň pripravujú nové učebné osnovy, z ktorých by mali, okrem iného, vypadnúť prebytočné informácie.
Napriek tomu, že o potrebe modernizovať slovenské školstvo sa zhodujú všetky parlamentné politické strany, nový školský zákon sa ministrom školstva v predchádzajúcich dvoch volebných obdobiach, keď na čele vlády stál Mikuláš Dzurinda, nepodarilo presadiť.