Bratislava 22. februára (TASR) - Aktivity, ktoré vykonáva Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vo Fakultnej nemocnici na Kramároch v Bratislave, pomáhajú deťom odreagovať pozornosť od ich ochorenia.
"Ľudia, ktorí prichádzajú z prostredia mimo nemocnice, sú pre deti noví a zaujímaví a pomáhajú im tak odbúrať každodenný stereotyp," usudzuje psychologička Irena Hlivová. Podľa jej slov podobné aktivity sú veľmi vítané, pretože deti potrebujú odpútať pozornosť od ťažkého ochorenia, ktoré ich sužuje.
Hlivová TASR informovala, že zatiaľ čo dospelí svoje ochorenie berú navonok viac tragicky, deti, aj keď ich to môže rovnako trápiť, si dokážu zachovať pozitívny prístup a nedávajú tak najavo, nakoľko sa ich choroba vnútorne dotkla. "Deti majú zvláštnu schopnosť vnútorne sa konfrontovať s chorobou," ozrejmila psychologička.
Stretnutie ÚĽUV s malými pacientmi vo Fakultnej nemocnici sa uskutočňuje raz do mesiaca. "Prichádzame sem trochu spestriť hospitalizovaným deťom čas a zároveň to ponímame ako pracovnú rehabilitáciu. Robíme s pacientmi niekoľko pracovných činností, ktoré bežne zvládnu. Blíži sa Veľká noc, tak zhotovujeme z kukuričných listov a prútov bábiky," povedala pre TASR vedúca lektorov ÚĽUV Oľga Fratričová.
Podľa vychovávateľky a špeciálnej pedagogičky Dariny Mazákovej deti tieto činnosti vítajú a rady sa do nich zapájajú. "Vždy sa tešia, keď môžu prísť. Niektoré deti žiaľ majú červený režim a nemôžu sa zúčastniť," objasnila pedagogička. Na činnostiach sa zúčastňujú pacienti z 13 oddelení vo veku od šesť do 19 rokov, okrem infekčného. "Hotové výrobky si pacienti môžu zobrať so sebou alebo ich darovať rodičom," dodala.